Królestwo spokoju

Kategorie

Wpisy

O serwisie

agroturystyka nad Biebrzą Malownicze krajobrazy, górskie potoki, ciągnące się przez kilometry doliny to tylko namiastka tego, co można znaleźć w jednym z najładniejszych rejonów naszego kraju- Bieszczadach. Każdego roku tysiące turystów decydują się zarzucić plecak na ramiona i ruszyć górskim szlakiem w nieznane, by spotkać się twarzą w twarz z prawdziwym pięknem przyrody. Na mapie znajdziemy również kilkanaście szlaków rowerowych, przeznaczonych dla fanów dwukołowych pojazdów. Dość ciekawą propozycją wydaje się być również turystyka konna, do której przystosowano dziesiątki kilometrów niepowtarzalnych i bardzo ciekawych tras. Bieszczady ugoszczą turystów również przepysznym, regionalnym jedzeniem, wprawdzie ze względu na to, że współczesne osadnictwo rozpoczęło się tu dopiero pół wieku temu, trudno tu mówić o wieloletnich tradycjach, niemniej jednak z dekady na dekadę bieszczadzka kuchnia staje się coraz bardziej oryginalna.

Wpisy z kategorii Turystyka

Kolonie w Bieszczadach

Kolonie w Bieszczadach Kolonie to wakacyjne wyjazdy organizowane dla dzieci i młodzieży, które od dawna cieszą się niesłabnącą popularnością. To właśnie w trakcie takich wyjazdów dzieci uczą się radzenia sobie bez rodziców, a jednocześnie mają okazję do zawierania przyjaźni, które nierzadko pamięta się przez całe życie. W czasie koloni można zwiedzić wiele ciekawych miejsc, zdobyć nowe doświadczenia i przy okazji nauczyć się czegoś o świecie. Bieszczady to jeden z rejonów chętniej wybieranych na kolonijne ośrodki, można tu bowiem znaleźć wszystko, czego potrzeba uczestnikom takich wyjazdów. Przede wszystkim możemy znaleźć tu wiele ośrodków gotowych na przyjęcie większych wycieczek, dlatego też zorganizowanie zakwaterowania nie będzie stanowiło dla nas zbyt dużego wyzwania. W Bieszczadach istnieje również wiele rodzajów rozrywek, które pozwolą na urozmaicone zagospodarowanie wolnego czasu. Nie może obejść się oczywiście bez długich, pieszych wędrówek, które wprawdzie mogą wydawać się męczące, niemniej jednak jednocześnie są bardzo potrzebne rozwijającym się dzieciakom. Na szlaku można zaobserwować wiele niespotykanych nad morzem czy na Mazurach gatunków roślin oraz zwierząt. Wędrując po Bieszczadach z przewodnikiem można jednocześnie zainteresować się otaczającym nas krajobrazem oraz historią kształtowania się terenu. Doskonałym pomysłem wydaje się być również zorganizowanie wycieczki na pobliską Słowację, niemniej jednak konieczne będzie wcześniejsze poinformowanie rodziców o konieczności wyrobienia dzieciom paszportów lub dowodów tymczasowych.

Bieszczadzkie fotografie

Bieszczadzkie fotografie Robienie zdjęć na wakacjach to już niemal tradycja, trudno wyobrazić sobie turystów, którzy nie noszą ze sobą lepszej czy gorszej jakościowo cyfrówki. Również na Bieszczadzkich szlakach zdjęcia robione są chętnie i często, co ma swoje pozytywne i negatywne konsekwencje. Maszerując pięknymi, górskimi szlakami bardzo często trudno jest się oprzeć pokusie wykonania chociaż kilku fotografii. Jest to dość zrozumiałe, w końcu każdy chce zachować dla siebie odrobinę wspomnieć, w pogodni za ładnym zdjęciem warto jednak pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Na górskich szczytach łatwo można stracić równowagę, kiedy szuka się najlepszej pozycji do zrobienia zdjęcia. Poza tym przygotowywanie się do zrobienia zdjęcia może być kłopotliwe dla innych turystów, zwłaszcza kiedy znajdujemy się na małej ścieżce i najzwyczajniej blokujemy innym przejście. Pomimo tego trudno jest wyobrazić sobie górską wspinaczkę bez upamiętniających tę chwilę fotografii, robienie zdjęć z głową i rozsądkiem pozwoli nam jednak na uniknięcie przykrych konsekwencje niezbyt trafnie podjętych decyzji. Warto wspomnieć również o tym, że dzięki nowoczesnym aparatom możemy zrobić mnóstwo zdjęć, a następnie wybrać spośród nich te, które najbardziej nam się podobają. Wywoływanie fotografii nie jest już tak modne jak niegdyś, głownie ze względu na to, że nie jest konieczne do obejrzenia zdjęć. Niemniej jednak wiele osób wciąż decyduje się na taki zabieg, bowiem zdjęcia ładnie ułożone w albumie zupełnie inaczej się prezentują.

Sanok

Sanok Sanok to jedno z miast w Bieszczadach, które jest bardzo chętnie wybierane przez turystów, stanowi doskonałe miejsce wypadowe w różne partie gór. Mieszkanie w takiej okolicy wiąże się z kilkoma ważnymi zaletami, przede wszystkim istnieje tu swobodny dostęp do sklepów, osoby pragnące jak najwięcej zaoszczędzić na wyjeździe nie będą miały zatem problemu ze zrobieniem zakupów za niewielką cenę. Poza tym w deszczowe dni można zrezygnować ze wstąpienia na szlak i zamiast tego wybrać się do kina czy do kawiarni. W mieście znajdują się również atrakcje dla osób, lubiących zabytki, najbardziej znanym miejscem w Sanoku jest bez wątpienia zamek, w którym obecnie znajduje się Muzeum Historyczne. W jego wnętrzu można podziwiać wiele unikatowych eksponatów, wśród których znajdują się między innymi dzieła sztuki współczesnej czy też portrety miejscowych sarmatów oraz różnego rodzaju fanty z wykopalisk archeologicznych. Warto wspomnieć również o tym, że w czasie drugiej wojny światowej pod dziedzińcem umieszczone zostały dwa duże schrony. Obecnie trwają prace, mające na celu odbudowanie i zrekonstruowanie jednego z utraconych skrzydeł zamki, kiedy czynności te zostaną doprowadzone do końca planowane jest udostępnienie turystom również dostępu do schronów. Jeśli chodzi z kolei o szlaki turystyczne to prowadzą one z Sanoka w kilka znanych turystom miejsc takich jak Góry Słone, Orli Kamień czy też Podgórze Przemyskie. Dużym zainteresowaniem cieszy się również piękny szlak ikon, chętnie wybierany przez osoby, lubiące łączyć piesze wycieczki z pasją zwiedzania.

Hotel kontra prywatna kwatera

Hotel kontra prywatna kwatera Szukając zakwaterowanie w Bieszczadach można pokusić się o spróbowanie kilku alternatywnych rozwiązań. Jakie są jednak zasadnicze różnice pomiędzy mieszkaniem w hotelu a wynajmowaniem prywatnej kwatery? Trudno jest jednoznacznie wypowiedzieć się na temat hoteli, bowiem jak powszechnie wiadomo ośrodki takie mogą prezentować różne standardy. Te z największą liczbą gwiazdek są bardzo luksusowe i doskonale sprawdzą się w przypadku osób, nie liczących skrzętnie każdego grosza. W takich hotelach można liczyć na wysokiej jakości obsługę, dostęp do Internetu czy telewizora jak również obsługę pokojową. Na terenie obiektu na pewno będzie znajdowało się wiele atrakcji takich jak baseny, korty tenisowe czy gabinety masażu. Trudno znaleźć jest wady takiego rozwiązania, bowiem wydaje się ono bardzo komfortowe, jeśli chodzi już o tańsze hotele to sprawa nie zawsze wygląda tak różowo. Wielokrotnie trzeba borykać się z takimi problemami jak wspólna łazienka czy też hałaśliwi sąsiedzi. Poza tym obsługa nie zawsze jest na najwyższym poziomie, zimą ogrzewanie może nie dawać wystarczającej ilości ciepła czy wreszcie miejsce może być zamieszkiwane przez niechcianych lokatorów takich jak karaluchy czy myszy. Jeśli chodzi o prywatne kwatery to ich główną wadą jest fakt, że większość takich obiektów mieści się z dala od centrum, co wiąże się z koniecznością codziennych dojazdów. Z drugiej jednak strony takie rozwiązanie może okazać się znacznie tańsze, co bez wątpienia przyciąga wielu miłośników gór.

Mieszkańcy Bieszczad

Mieszkańcy Bieszczad Osadnictwo Bieszczadzkie sięga swymi tradycjami czternastego wieku, niemniej jednak dopiero na przestrzeni ostatnich dwóch stuleci w górach zaczęto osiedlać się na większą skalę. Niestety druga wojna światowa, a właściwe jej konsekwencję doprowadziły do tego, że w połowie dwudziestego wieku większość mieszkańców Bieszczad została przesiedlona, w wyniku czego teren zupełnie opustoszał. Dopiero pod koniec lat pięćdziesiątych i na początku sześćdziesiątych Bieszczady znowu zaczęły tętnić życie. Wówczas to powstały miasta i miasteczka, zaczęto również wyznaczać ścieżki dla turystów oraz organizować ośrodki wypoczynkowe. W ten rejon Polski zaczęli przybywać również artyści, szukający spokoju i natchnienia. Od wieków bowiem górskie powietrze i malownicze krajobrazy stanowiły inspirację dla malarzy, rzeźbiarzy oraz twórców ikon. To tutaj można było odciąć się od świata skażonego cywilizacją i w największym skupieniu zająć się tym, co najważniejsze- tworzeniem. Tworzeniem bez ograniczeń, bez konieczności pamiętania o tym, by poddawać się codziennym czynnościom ludzi wielkich miast, bez stania w korkach, bez przysłaniających niebo wieżowców. Bieszczady to wprost wymarzone miejsce do spojrzenia w głąb swojego człowieczeństwa, poznanie własnej natury i przelanie tego w artystyczne dzieło. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że chociaż wakacje w Bieszczadach to dla wielu najprzyjemniejsza część roku, życie w tym rejonie naszego kraju nie jest najłatwiejsze. Tylko najbardziej wytrwali i odważni są w stanie tolerować bądź co bądź dość surowe warunki tego miejsca.

Jak ubrać się na szlak?

Jak ubrać się na szlak? Mogłoby się wydawać, że znalezienie odpowiedniego stroju na górską wycieczkę po Bieszczadach nie jest trudnym zadaniem, niemniej jednak w rzeczywistości wielu turystom przysparza nie lada problemów. Przede wszystkim turyście zapominają o odpowiednim obuwiu, które pozwoli na swobodne poruszanie się po górskich ścieżkach. Specjalne buty przeznaczone do górskiej wspinaczki nie są najtańszą inwestycją, niemniej jednak jeśli w góry wyruszamy regularnie, ich zakup na pewno się opłaci. Jeśli nie mamy takiego obuwia w swoim wyposażeniu, na pewno powinniśmy wziąć ze sobą wygodne adidasy albo co najmniej trampki. Wiele turystów, a zwłaszcza pań decyduje się na założenie sandałków czy nawet klapek- japonek, co z jednej strony może wydawać się śmieszne, z drugiej jednak jest bardzo niebezpieczne. Nieodpowiednie obuwie może doprowadzić bowiem do strasznego w skutkach wypadku czy nawet niezbyt groźnego, ale jednak uniemożliwiającego dalsze korzystanie z wakacji skręcenia kostki. Warto wspomnieć również o pozostałych elementach garderoby, kiedy wyruszamy na szlak wczesnym rankiem jest zwykle trochę chłodno. Warto mieć zatem na sobie ciepłą bluzę, w miarę upływu czasu jednak robi się coraz cieplej, wówczas to możemy pokusić się o zdjęcie bluzy czy długich spodni i zastąpienie ich szortami. Nawet w ciepłe dni konieczne może okazać się zapakowanie kurtki, bowiem wraz ze wzrostem wysokości temperatura powietrza spada, w wyniku czego pomiędzy górskim szczytem a poziomem, z którego zaczynaliśmy może istnieć znaczna różnica temperatur.

Zamek w Hoczewie

Zamek w Hoczewie Hoczew to jedna z najstarszych wsi, znajdujących się na terenie Bieszczadów, jej historia sięga początków piętnastego wieku. Jedną z największych budowli, jaka kiedykolwiek została wzniesiona w tej okoli był przepiękny zamek hoczewski wybudowany w drugiej połowie piętnastego wieku. Przed następne stulecie zamek był osłodą i wizytówką okolicy, miejsce to tętniło życiem, organizowane były liczne bale i biesiady. Niestety jednak sielanka zakończyła się pożarem, który miał miejsce u schyłku szesnastego stulecia. Od tamtego czasu nikt nie pokusił się o to, by odbudować tę piękną posiadłość i w dzisiejszych czasach po okazałym zamku pozostały już tylko ruiny. Historia hoczewskiego zamku nie jest jednak jedyną, na terenie naszego kraju na przestrzeni stuleci powstawały i znikały mniej i bardziej urokliwe budynki. Jest to naturalny proces, nie wszystko, co wychodzi spod ludzkiej ręki jest na tyle trwałe, by spokojnie przetrwać kolejne wieki. W szesnastym czy siedemnastym wieku nikt nie myślał jeszcze o tym, by zachowywać budowle dla przyszłych pokoleń, by pozostawić po sobie trwały ślad. Gdyby zdecydowano się na odbudowanie hoczewskiego zamku z pewnością cieszyłby się on teraz dużym zainteresowaniem wśród turystów. Niestety obecnie możemy oglądać jedynie niewielki fragmentów murów, który na pierwszy rzut oka nie prezentuje się zbyt okazale. Z tego też względu wiele osób, które zdecydowało się na to, by spędzić wakacje w tej okolicy może zupełnie nie zdawać sobie sprawy z tego, że niegdyś w tym miejscu stała okazała budowla.

Bieszczadzki Worek

Bieszczadzki Worek Bieszczadzki worek to jeden z najbardziej wyrafinowanych terenów w paśmie górskim, który jeszcze kilkanaście lat temu był niedostępny dla przeciętnego turysty. W dzisiejszych czasach przebywanie na tym obszarze nie jest już tak nieosiągalne, niemniej jednak nadal wielu turystów decyduje się postawić na bardziej sprawdzone trasy. Z racji tego, że przygraniczne straże pełnili swoje obowiązki z największą determinacją, a przebywanie na przygranicznym obszarze zwanym workiem było zabronione, tylko nieliczni zapuszczali się w te obszary. Podróż była ciężka ze względu na konieczność radzenia sobie w trudnych warunkach i stopień trudności szlaków. Do lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia zagłębianie się w obszar bieszczadzkiego worka uważane było za swego rodzaju wyższy stopień wtajemniczenia. Na takie wyprawy decydowali się zatem tylko nieliczni, najbardziej odważni i gotowi na pokonywanie wielu przeciwności. Obecnie każdy, kto ma ochotę na ucieczkę od cywilizacji i zagłębienie się w górskie lasy może pozwolić sobie na taką wycieczkę. Straże graniczne nie mają już tak rygorystycznych rozkazów, niemniej jednak kłopotliwe może okazać się samo dotarcie na szlak, bowiem przystanki autobusowe znajdują się w dość znacznej odległości od tej części Bieszczadów. Z drugiej jednak strony osoby prywatne udostępniają swoje domki, znajdujące się w tym terenie, pozwalając na odseparowanie się od świata. Niemniej jednak większość turystów woli ograniczyć swoje podróże do znanych i utartych, a przez to i poniekąd bezpiecznych ścieżek.