Królestwo spokoju

Kategorie

Wpisy

O serwisie

Zabawne życzenia świąteczne Malownicze krajobrazy, górskie potoki, ciągnące się przez kilometry doliny to tylko namiastka tego, co można znaleźć w jednym z najładniejszych rejonów naszego kraju- Bieszczadach. Każdego roku tysiące turystów decydują się zarzucić plecak na ramiona i ruszyć górskim szlakiem w nieznane, by spotkać się twarzą w twarz z prawdziwym pięknem przyrody. Na mapie znajdziemy również kilkanaście szlaków rowerowych, przeznaczonych dla fanów dwukołowych pojazdów. Dość ciekawą propozycją wydaje się być również turystyka konna, do której przystosowano dziesiątki kilometrów niepowtarzalnych i bardzo ciekawych tras. Bieszczady ugoszczą turystów również przepysznym, regionalnym jedzeniem, wprawdzie ze względu na to, że współczesne osadnictwo rozpoczęło się tu dopiero pół wieku temu, trudno tu mówić o wieloletnich tradycjach, niemniej jednak z dekady na dekadę bieszczadzka kuchnia staje się coraz bardziej oryginalna.

Wpisy z kategorii Nocelg

Jak przygotować się do wyjazdu w Bieszczady?

Jak przygotować się do wyjazdu w Bieszczady? Bieszczady to miejsce, w którym wakacje spędza się raczej w sposób aktywny, dlatego też jeśli na co dzień nie mamy okazji do zbyt wielkiej aktywności fizycznej, może okazać się, że nie podołamy codziennym spacerom. Z tego też względu przed wyjazdem na urlop powinniśmy rozpocząć przygotowania, które przede wszystkim pozwolą nam na wzmocnienie naszego ciała. Nie musimy wcale nadmiernie się wysilać, możemy zacząć na przykład od pieszych wycieczek, dzięki którym będziemy mogli przyzwyczaić nasze nogi do takiego sposobu przemieszczania się. Jeśli nie mamy zbyt wiele wolnego czasu możemy na przykład zostawić samochód pod domem i codzienne rano pieszo chodzić do pracy. Przy większych odległościach może okazać się to bardzo trudne, a nawet niemożliwe, niemniej jeśli nasze miejsce pracy nie znajduje się w zbyt dużej odległości od naszego mieszkania, zdecydowanie powinniśmy tego spróbować. Dobrym pomysłem może okazać się również uczestnictwo w zajęciach fitness czy chodzenia na siłownię, niemniej jednak zmotywowanie się do podjęcia takiej działalności jest zwykle bardzo trudne. W ramach przygotować warto również wybrać się do lekarza, zwłaszcza jeśli jedno z naszych dzieci choruje na alergię, wprawdzie górskie powietrze jest bardzo zdrowe, niemniej jednak spędzanie całych dni w obrębie lasów może okazać się uciążliwe dla alergików. Leki odczulające mogą okazać się bardzo przydatne, a czasami nawet niezbędne. Pamiętajmy jednak, że nawet bez solidnej fizycznej zaprawy w górach możemy się dobrze bawić, jeśli nie porwiemy się od razu z przysłowiową motyką na słońce.

Całoroczna przyjemność

Całoroczna przyjemność Bieszczady to miejsce, które odwiedzać można całym rokiem, bowiem zawsze znajdzie się tu wiele turystycznych atrakcji. Latem najbardziej popularne są oczywiście piesze wycieczki po górskich szlakach, połączone z podziwianiem krajobrazu i osiąganiem kolejnych szczytów. W ciepłe letnie dni można pokusić się o całodniowe spacery, aktywny wypoczynek bowiem dobrze wpływa zarówno na kondycję jak i stan zdrowia. W tym okresie można pokusić się również o spróbowanie swoich sił w sportach ekstremalnych takich jak lot szybowcem czy na paralotni. Popularna, aczkolwiek droga jest turystyka konna, dzięki której możliwe jest przemierzanie na konnym grzbiecie kilku, specjalnie przygotowanych w tym celu górskich ścieżek. Zimą z kolei wiele osób decyduje się na narciarskie szaleństwo, wiele wyciągów narciarskich jest okupowanych przez entuzjastycznie nastawionych turystów. Osoby, które mają doświadczenie w jeździe czy to na nartach czy na snowboardzie z pewnością doskonale poradzą sobie w różnych warunkach, początkujący z kolei mogą pokusić się o skorzystanie z usług instruktora. W okresie ferii zimowych wyciągi górskie są oblegane przez turystów, z tego też względu warto wcześniej zatroszczyć się o wynajęcie pokoju, by nie okazało się, że zabraknie dla nas miejsca w wymarzonej części Bieszczadów. Warto wspomnieć również o tym, że w góry można wybrać się również w kwietniu czy październiku, wprawdzie nie są to miesiące nasilonego ruchu turystycznego, jednak dzięki temu koszt wycieczki będzie znacznie mniejszy.

Szlaki turystyczne

Szlaki turystyczne W Bieszczadach na turystów czeka wiele ścieżek turystycznych przygotowanych z myślą o fanach górskich wędrówek. Można dobrać je zgodnie ze swoimi preferencjami, wiekiem czy też kondycją fizyczną, warto również zainteresować się ścieżkami dydaktycznymi, oferowanymi przez tutejszy park narodowy. Jedną z bardziej popularnych ścieżek dydaktycznych jest bez wątpienia Salamandra, rozpoczynająca się w Ustrzykach Górnych. Ciągnie się ona przez ponad cztery kilometry aż do torfowiska nazywanego Wołosate. Przeciętny turysta, nie robiący sobie zbyt długich postojów będzie w stanie pokonać tę trasę w około dwie i pół godziny, niemniej jednak im więcej przerw sobie robimy tym dłużej zajmie nam pokonanie owej odległości. Warto pamiętać również o tym, że w końcowym odcinku szlak prowadzi przez tereny podmokłe, konieczne jest zatem wyposażenie się w odpowiedni rodzaj obuwia. Może okazać się bowiem, że w sandałkach czy klapkach nie będziemy w stanie zajść zbyt daleko. Dlaczego jednak szlak ten nazwany został mianem dydaktycznego? Otóż wzdłuż niego ustawiony został szereg tabliczek, zawierających ciekawe i pouczające informacje na temat rozciągających się dookoła nas krajobrazów. I tak możemy tu dowiedzieć się co nieco na temat geologii Bieszczad, zagłębić się w historię doliny roztopowej czy też poczytać o sukcesji roślin. Oczywiście zatrzymywanie się przy wszystkich tabliczkach i poszerzanie swojej wiedzy nie jest konieczne, niemniej jednak stanowi ciekawe i godne uwagi uzupełnienie pieszych wycieczek.

Jak dojechać?

Jak dojechać? Sposób podróżowania w czasie wakacji bardzo często stanowi kwestie sporną, z tego też względu wybierając się w Bieszczady warto przeanalizować wszystkie za i przeciw kilku najbardziej popularnych rozwiązań. Teoretycznie najwygodniejszym środkiem transportu są własne cztery kółka, bowiem przy ich pomocy bez większego problemu można dostać się niemal w każdy zakątek Polski. Poza tym nie ma większych problemów z zapakowaniem bagażu, jeśli tylko mamy przeciętnej wielkości auto na pewno bez trudności włożymy w nie walizki oraz niezbędne przedmioty. Samochód może przydać się nam również na miejsc, jako że z praktycznie każdego miejsca noclegowego trzeba w jakiś sposób dojechać na trasę. Korzystając z własnego auta przemieszczenie się z jednego obszaru Bieszczad w inny na pewno będzie o wiele bardziej komfortowe. Z drugiej jednak strony takie rozwiązanie m kilka wad, przede wszystkim przemieszczanie się własnym autem jest w dzisiejszych czasach dość kosztowne. Poza tym jeśli mieszkamy z dala od południa Polski, długa podróż może okazać się bardzo uciążliwa i niewygodna. Wreszcie gdziekolwiek będziemy chcieli się zatrzymać, będziemy musieli płacić za parking, co dodatkowo może obciążyć nasz budżet. Jeśli chodzi z kolei o koleje to ich główną wadą jest fakt, że praktycznie niemożliwe jest dojechanie z północy Polski do chociażby jednego z największych miast w Bieszczadach- Sanoka, bez konieczności przesiadania się. Jest to bardzo uciążliwe zwłaszcza jeśli mamy ze sobą większą ilość bagażu lub też podróżujemy z dziećmi.