Królestwo spokoju

Kategorie

Wpisy

O serwisie

Warszawa Lizbona Zabytki Warszawy Malownicze krajobrazy, górskie potoki, ciągnące się przez kilometry doliny to tylko namiastka tego, co można znaleźć w jednym z najładniejszych rejonów naszego kraju- Bieszczadach. Każdego roku tysiące turystów decydują się zarzucić plecak na ramiona i ruszyć górskim szlakiem w nieznane, by spotkać się twarzą w twarz z prawdziwym pięknem przyrody. Na mapie znajdziemy również kilkanaście szlaków rowerowych, przeznaczonych dla fanów dwukołowych pojazdów. Dość ciekawą propozycją wydaje się być również turystyka konna, do której przystosowano dziesiątki kilometrów niepowtarzalnych i bardzo ciekawych tras. Bieszczady ugoszczą turystów również przepysznym, regionalnym jedzeniem, wprawdzie ze względu na to, że współczesne osadnictwo rozpoczęło się tu dopiero pół wieku temu, trudno tu mówić o wieloletnich tradycjach, niemniej jednak z dekady na dekadę bieszczadzka kuchnia staje się coraz bardziej oryginalna.

Wpisy z kategorii Narty

Parki wodne

Parki wodne W dzisiejszych czasach z Bieszczadów na Słowację można dostać się bez większego problemu. Wiele miejscowych biur podróży decyduje się na organizowanie tego typu wyjazdów ze względu na duże zapotrzebowanie na turystycznym rynku. Polacy są bowiem bardzo ciekawi tego, jak wygląda świat po przekroczeniu granicy, jak żyją ludzie wychowani w nieco innej tradycji, czy rzeczywiście są od nas tak różni, czy wręcz przeciwnie? Z jednej strony bowiem bieszczadzkie miasteczka od miasteczek słowackich dzieli kilka czy kilkanaście kilometrów, z drugiej jednak granica sprawnie rozdziela dwa odrębne światy. Obecnie wiele osób wybiera się na drugą stronę barykady po to, by zasmakować rozrywki we wspaniałych parkach wodnych. Słowacy bardzo szybki i sprawnie zaczęli wykorzystywać mieszczące się na ich terenach gorące źródła, tworząc rozległe Aquaparki, stanowiące jedną z największych atrakcji w okolicy. W takich obiektach znajdują się dziesiątki mniejszych i większych zjeżdżalni, jedne z nich są bardziej tradycyjne, na innych można zjeżdżać tylko przy użyciu kolorowych pontonów. Warto wspomnieć również o tym, że niektóre ze zjeżdżali są naprawdę niebezpiecznie, a szalona zabawa nie raz i nie dwa kończyła się dla turystów złamaną ręką. W Aquaparkach są wydzielone strefy dla małych dzieci, gdzie woda jest stosunkowo płytka, a atrakcje przystosowane do wieku użytkowników. Starsze osoby mogą z kolei moczyć się w jacuzzi, korzystać z biczów wodnych czy też zakupić dodatkowy pakiet na korzystanie z sauny.

Turystyka konna

Turystyka konna Turystyka konna to nazwa, która w dzisiejszych czasach może wydawać się nieco abstrakcyjna, niemniej jednak taka rozrywka jest zdecydowanie godna zainteresowania. W Bieszczadach taki rodzaj turystyki ze względu na cenę nie jest nadmiernie popularny, niemniej jednak najbardziej wymagający turyści na pewno zadowolą się takim rozwiązaniem. Do górskich wędrówek najlepszy jest koń huculski, doskonale przystosowany do tego, by radzić sobie nawet w najtrudniejszych warunkach. Stare, górskie przewodniki zgodnie utrzymują, że osoby, które zagubiły się w lesie powinny zdać się na intuicję swojego konia, która nikogo jeszcze nie zawiodła. Obecnie w Bieszczadach funkcjonuje ośrodek, zajmujący się hodowlą tego gatunku i pozwalający na uprawianie konnej turystyki. Osoby, które nie miały okazji nauczyć się jazdy konnej będą mogły nabyć tutaj takie umiejętności. Oczywiście nie jest to zadanie łatwe, niemniej jednak przy odpowiedniej motywacji i regularnych ćwiczeniach być może uda nam się uzyskać chociaż częściowy sukces. Jeśli już będziemy mogli wyruszyć poza kryty wybieg, pod okiem instruktora będziemy mogli wyruszyć na najmniej wymagającą trasę. Powinniśmy zachować jednak należytą ostrożność i nie porywać się na górskie trasy, kiedy utrzymanie konia w ryzach przysparza nam jeszcze wiele trudności. Doświadczeni jeźdźcy będą mogli z kolei od razu wyruszyć na górski szlak, niemniej jednak przynajmniej na początku towarzyszyć nam będzie doświadczony instruktor. Warto wspomnieć również o tym, że na obszarze Bieszczadzkiego Parku Narodowego znajduje się aż sześć tras dostępnych dla turystów na koniach.

Wrześniowe promocje

Wrześniowe promocje Wrzesień to idealny miesiąc na planowanie podróży, okazuje się bowiem, że wówczas opłaty za zakwaterowanie jak również wszelkie atrakcje są o wiele tańsze niż w sezonie. Z tego też względu wiele osób planuje urlop właśnie we wrześniu, mając nadzieję na znaczne oszczędności. Już na samych kwaterach można sporo zaoszczędzić, nawet nie rezerwując ich z wyprzedzeniem, okazuje się bowiem, że kiedy we wrześniu ruch turystyczny znacznie maleje, zarówno osoby prywatne jak i właściciele większych ośrodków decydują się na obniżenie cen w celu znalezienia nowych klientów. Podróżowanie w Bieszczady we wrześniu jest atrakcyjne również z tego względu, że mniej zapłacimy za wstęp do Bieszczadzkiego Parku Narodowego czy przejazdy kolejkami linowymi. Może okazać się także, że tańsze będą przejazdy lokalnymi budami. Jeśli chodzi z kolei o pogodę to na przestrzeni ostatnich lat we wrześniu była ona niemalże tak atrakcyjna jak w lipcu czy sierpniu, co stanowi dodatkową zachętę do podróży w tym właśnie miesiącu. Nie można zapominać również o tym, że we wrześniu szlaki są mniej zatłoczone, mniej ludzi przewija się przez najbardziej znane knajpy i lokale, w wyniku czego odpoczynek staje się o wiele łatwiejszy i przyjemniejszy. Z drugiej jednak strony osoby podróżujące z dziećmi nie mają możliwości wyjazdów we wrześniu, bowiem wówczas ich pociechy zmuszone są do chodzenia do szkoły. Z tego też względu wrześniowe podróże są wybierane głównie przez studentów, którzy wówczas wciąż cieszą się wolnymi chwilami.

Sprzęt narciarski

Sprzęt narciarski Narciarstwo to jeden z najbardziej popularnych sporów zimowych, który również w naszym kraju cieszy się dużą popularnością. Ten rodzaj rozrywki wybierają zarówno młodsi jak i starsi, na nartach bowiem można bawić się doskonale bez względu na wiek. Kiedy wybieramy się na bieszczadzkie wyciągi narciarskie powinniśmy pomyśleć o zorganizowaniu niezbędnego sprzętu. W obrębie górskich wyciągów narciarskich dostępnych jest wiele wypożyczalni sprzętu, dlatego też osoby, które nie zaopatrzyły się jeszcze we własne narty będą mogły skorzystać z pożyczonych. Taki sprzęt nie zawsze jest wysokiej jakości, często trudno jest dopasować do siebie stosowne narty, bowiem ich wielokrotnie użytkowanie przez różne osoby sprawia, że są one trochę niewymiarowe. Poza tym wypożyczanie sprzętu jest dość drogie i na dłuższą metę zupełnie się nie opłaca, zwłaszcza jeśli mamy zamiar szusować na stokach przez kilka sezonów. Jeśli chodzi zaś o zakup to wprawdzie jest on dość sporą, aczkolwiek na pewno długoletnią inwestycją. Kupując narty warto kierować się nie tylko wygodą, ale również sprawnością sprzętu, dobrze mieć przy sobie kogoś znajomego, kto zna się na sprzęcie i będzie gotowy pomóc nam w podjęciu decyzji. Nie możemy zapominać również o tym, że w skład wyposażenia narciarza nie wchodzą jedynie narty. Koniecznie trzeba zaopatrzyć się również w odpowiedni strój, kask oraz gogle, kombinezon narciarski oraz kurtka to dość duży wydatek, niemniej jednak przyda się przez kilka sezonów. Zawsze możemy również popytać wśród znajomych, może okazać się bowiem, ze ktoś będzie skłonny wypożyczyć nam swój komplet.

Co zabrać w Bieszczady?

Co zabrać w Bieszczady? Pakowanie walizek jest zwykle bardzo trudnym zadaniem, zwłaszcza jeśli musimy pomieścić w nich wyposażenie dla całej rodziny. O czym nie możemy zapomnieć, kiedy mamy zamiar wyruszyć w Bieszczady? Przede wszystkim nawet jeśli prognozy pogody są pomyślne, koniecznie powinniśmy zabrać ze sobą kurtki, będą one przydatne z kilku względów. Przede wszystkim prognozy pogody nigdy nie sprawdzają się w stu procentach, poza tym w wysokich partiach gór temperatura jest znacznie niższa, a zatem ciepła kurtka może okazać się niezbędna. Wreszcie kurtka zawsze może ochronić nas przed deszczem, dzięki czemu nawet jeśli zaskoczy nas deszcz, bez większego problemu będziemy mogli poradzić sobie z tą sytuacją. Warto zapakować również kilka ciepłych bluz oraz długie spodnie, bowiem kiedy spotka nas deszcz, może okazać się, że wysuszenie wszystkich ubrań zajmie dość sporo czasu i konieczne będzie posiadanie zapasowych sztuk. Warto pomyśleć również o apteczce, chociaż wydaje się to nieco oczywiste, zabranie ze sobą plastrów i bandaży jest bardzo ważne. Zwłaszcza, że w czasie wielogodzinnych wędrówek bardzo łatwo można zetrzeć skórę na piętach czy też nabawić się pęcherzy na stopach. Jeśli zabierzemy ze sobą podstawowe przybory kosmetyczne, możemy mieć pewność, że nie będziemy musieli poszukiwać ich w lokalnych sklepach. Warto mieć przy sobie również krem do opalania oraz środek przeciwko owadom, a kiedy jedziemy z dziećmi również leki przeciwgorączkowe. Jeśli nasze maluchy mają ulubione maskotki również warto włożyć je do walizki, by uniknąć problemów z zaśnięciem.

Ustrzyki Dolne

Ustrzyki Dolne Fani zimowych szaleństw na pewno doskonale znają Ustrzyki Dolne uznawane za zimową stolicę Podkarpacia. Niezwykle bogata infrastruktura narciarska tego miejsca sprawia, że jest ono bardzo chętnie odwiedzane przez turystów. W okolicach miasta mieści się bowiem kilka atrakcyjnych stacji narciarskich, pozwalających na wspaniałą zabawę przez cały sezon. Tutaj można również nauczyć się jazdy na nartach, nawet jeśli nigdy wcześniej nie mieliśmy okazji zetknąć się z tym sporem. Nie jest to wprawdzie łatwe, niemniej jednak już po kilku dniach pojętni uczniowie będą w stanie samodzielnie szusować po łatwiejszych trasach. Oczywiście na początku nie obejdzie się bez upadków, które nigdy nie są przyjemne, dlatego też ważne jest wyposażenie się w ciepłą, nieprzemakalną odzież. Grube, zakupione w sklepie sportowym spodnie narciarskie na pewno doskonale sprawdzą się na szlaku, potrzebna będzie nam również chroniąca przed zimnem kurtka. Noszone przez nas na co dzień modele, nawet jeśli są ciepłe, nie nadają się na stoki i bardzo szybko możemy pożałować, że szczędziliśmy grosza na zakup profesjonalnej odzieży. W Ustrzykach Dolnych funkcjonuje kilka większych i mniejszych wypożyczalni sprzętu, dlatego też jeśli nie posiadamy własnych nart będziemy mogli je tutaj bez większego problemu wypożyczyć. Warto wspomnieć również o tym, że miejsce to jest godne odwiedzenia również latem, kilka ciekawych i urozmaiconych pod względem krajobrazowym szlaków turystycznych sprawia, że każdy turysta będzie mógł cieszyć się urokami pieszych wędrówek.

Rowerem na szlak

Rowerem na szlak Rower to bardzo popularny środek podróży, na dwóch kółkach można poruszać się po różnych nawierzchniach i przestrzeniach. Z tego też względu wiele osób decyduje się również na zabranie swojego pojazdu na górski szlak. Takie rozwiązanie ma swoje wady i zalety, dlatego też warto dokładnie je przeanalizować zanim zdecydujemy się wziąć rower ze sobą. Przede wszystkim już na początku możemy mieć problem z przetransportowaniem roweru w miejsce docelowe, zwłaszcza jeśli poruszamy się samochodem. Zamontowanie specjalnego bagażnika na dachu może być kłopotliwe, a upchnięcie roweru na tyłach większości samochodów jest logistycznie niemożliwe. Takiego problemu nie spotkają osoby, które decydują się na podróż pociągiem, w którym dopuszczany jest przewóz tego pojazdu. Jeśli chodzi z kolei o szlaki to powinniśmy mieć świadomość tego, że nie wszędzie będziemy mogli poruszać się na dwóch kółkach. Niemniej jednak w Bieszczadach wyznaczone zostały specjalne szlaki dla rowerzystów, dlatego też warto rozejrzeć się za nimi na mapie czy w przewodniku. Nawet jeśli nie możemy zabrać ze sobą własnego roweru, zawsze będziemy mogli skorzystać z dostępnych na miejscu wypożyczalni. Koszt użytkowania wypożyczonego roweru zwykle nie jest duży, dlatego większość osób może pozwolić sobie na niego bez większych przeszkód. Warto pamiętać jednak, że jazda na rowerze wcale nie musi być mniej męcząca niż piesze wędrówki, dlatego też, jeśli liczymy że w ten sposób łatwiej pokonamy daną trasę możemy się bardzo rozczarować.

Jezioro solińskie

Jezioro solińskie Przyjeżdżając w Bieszczady turyści nastawiają się przede wszystkim na całodniowe górskie wędrówki z wypełnionym prowiantem plecakiem na ramieniu. Malowniczy krajobraz, świeże powietrze i niekończące się górskie ścieżki zachęcają do uprawiania tego typu turystyki, niemniej jednak czasami nawet największy fan zdobywania podkarpackich szczytów zapragnie chwili wytchnienia. Wówczas to z powodzeniem można wybrać się nad Jezioro Solińskie, sztuczny zbiornik wodny, który z jednej strony stanowi atrakcję turystyczną, z drugiej z kolei pozwala mieszkańcom okolicznych wiosek spać spokojnie, znacząco zmniejsza bowiem ryzyko wystąpienia powodzi. Linia brzegowa jeziora ciągnie się aż przez ponad sto pięćdziesiąt kilometrów, wielu miejscowych postanowiło wykorzystać tę malowniczą okolicę to otwarcia ośrodków wypoczynkowych. Z tego też względu każdy, komu zamarzy się odpoczynek w tej części Bieszczadów na pewno bez większego problemu będzie w stanie znaleźć dla siebie odpowiednią kwaterę. Spacerując po zaporze można podziwiać okolicę czy też kąpać się w słonecznych promieniach, łapiąc niepowtarzalną, górską opaleniznę. Dla turystów przygotowanych jest również wiele wodnych atrakcji, bez większego problemu będziemy mogli wypożyczyć tu kajak czy żaglówkę, a piętrzące się na tafli fale sprawią, że nasza przygoda ze sportem będzie nader fascynująca. Osoby, które boją się wypływać na szeroką wodę o własnych siłach mogą pokusić się o udział w wycieczce flotą bieszczadzką, bardzo popularną wśród turystów.