Królestwo spokoju

Kategorie

Wpisy

O serwisie

Loty Kraków Liverpool Malownicze krajobrazy, górskie potoki, ciągnące się przez kilometry doliny to tylko namiastka tego, co można znaleźć w jednym z najładniejszych rejonów naszego kraju- Bieszczadach. Każdego roku tysiące turystów decydują się zarzucić plecak na ramiona i ruszyć górskim szlakiem w nieznane, by spotkać się twarzą w twarz z prawdziwym pięknem przyrody. Na mapie znajdziemy również kilkanaście szlaków rowerowych, przeznaczonych dla fanów dwukołowych pojazdów. Dość ciekawą propozycją wydaje się być również turystyka konna, do której przystosowano dziesiątki kilometrów niepowtarzalnych i bardzo ciekawych tras. Bieszczady ugoszczą turystów również przepysznym, regionalnym jedzeniem, wprawdzie ze względu na to, że współczesne osadnictwo rozpoczęło się tu dopiero pół wieku temu, trudno tu mówić o wieloletnich tradycjach, niemniej jednak z dekady na dekadę bieszczadzka kuchnia staje się coraz bardziej oryginalna.

Wpisy z kategorii Miasta

Zakwaterowanie w Bieszczadach

Zakwaterowanie w Bieszczadach Znalezienie zakwaterowania w Bieszczadach nie jest zadaniem trudnym, niemniej jednak nie wszystkie rozwiązania okażą się satysfakcjonujące dla użytkowników. Kiedy po raz pierwszy wyruszamy w Bieszczady możemy mieć problem ze znalezieniem lokalizacji, która będzie wygodna. Zarezerwowanie pokoi poza centrum wypadowym może okazać się bardzo trudne ze względu na uciążliwe dojazdy i koszty z tym związane. Czasami znacznie bardziej opłaci się zainwestować w mieszkanie położone bliżej szlaków niż opłacanie codziennych przejazdów popularnymi busami. W dzisiejszych czasach wiele osób poszukuje pokoi przez Internet, jest to dobre i rozsądne zachowanie, pod warunkiem, że pamiętamy o kilku bardzo ważnych zasadach. Po pierwsze, skoro i tak spędzamy czas na planowaniu wakacji, otwórzmy mapę i sprawdźmy, gdzie znajduje się interesujący nas hotel czy dom. Przeglądając internetowe mapy na pewno bez większego trudu uda nam się ustalić, czy lokalizacja danego obiektu rzeczywiście jest tak atrakcyjna jak to podaje producent. Zawsze możemy również pokusić się o przejrzenie forów internetowych, na niektórych z nich turyści wyrażają swoje opinie na temat hoteli i schronisk, w których mieli okazję pomieszkiwać w czasie swoich wyjazdów. Takie recenzje mogą okazać się o wiele bardziej pomocne przy wyborze niż kierowanie się reklamami prezentowanymi na stronach internetowych przez właścicieli kurortów. Warto wspomnieć również o tym, że w Bieszczady można jechać również w ciemno, bowiem na miejscu dostępnych jest wiele godnych uwagi ofert.

Bieszczadzki Park Narodowy

Bieszczadzki Park Narodowy Bieszczadzki Park Narodowy to jeden z najbardziej znanych rejonów Polski, zajmujący powierzchnię niemal trzydziestu tysięcy hektarów w południowej części kraju. Symbolem tego miejsca jest żbik, którego przy odrobinie szczęścia można spotkać w czasie pieszych wędrówek po lesie. Warto wiedzieć, że główny zadaniem, jakie stawiają sobie organy zarządzające parkiem jest ochrona przyrody, przy jednoczesnym umożliwieniu turystom korzystanie z piękna tego miejsc. Z tego też względu każdy, kto wkracza na szlak, jednocześnie kupując bilet wstępu do Bieszczadzkiego Parku Narodowego powinien pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Dość oczywistym wydaje się fakt, że w takim miejscu zabronione jest śmiecenie, niemniej jednak niektórzy turyści zdają się kompletnie nie pamiętać o tym podstawowym przejawie kultury osobistej. Wyrzucane przez nas śmieci nie tylko szpecą krajobraz, ale również, a może przede wszystkim są zagrożeniem dla tutejszych zwierząt. Jeśli bowiem te przypadkowo spożyją rozrzucone przez nas resztki mogą nabawić się różnego rodzaju dolegliwości. Ważne dla naszego bezpieczeństwa jest również trzymanie się wytyczonych szlaków, zgodnie z regulaminem zbaczanie ze szlaku jest surowo zabronione. Praktycznie wszystkie trasy są bardzo dobrze oznakowane, kolejne drogowskazy znajdują się na pobliskich drzewach czy skałach, dlatego też nikt nie powinien mieć problemów z ich zauważeniem. Jeśli jednak mamy jakiekolwiek wątpliwości, powinniśmy rozglądać się za innymi turystami, być może będą oni bardziej doświadczenie i poprowadzą nas właściwą drogą.

Imprezy integracyjne

Imprezy integracyjne Wyjazdy na imprezy integracyjne to bardzo dobry sposób na poznanie współpracowników i stworzenie wydajnego zespołu, pracującego w miłej atmosferze. Z tego też względu coraz więcej mniejszych i większych firm decyduje się na wysyłanie swoich pracowników na zorganizowane wyjazdy integracyjne. Doskonałym miejscem na zorganizowanie takiego wydarzenia mogą okazać się Bieszczady. Jest to miejsce, które kryje w sobie wiele uroku, znajduje się tu wiele przyjemnych i przystępnych cenowo hoteli. Osoby, biorące udział w wyjeździe mogą wspólnie wyruszyć na górską ścieżkę czy też udać się na zwiedzanie miejscowych zabytków. W wielu hotelach znajdują się również sale konferencyjne, na których można zorganizować szkolenia tematyczne. Wieczorami konieczne są imprezy integracyjne, warto by nie były to jedynie sztywne przyjęcia, dobrym pomysłem może okazać się na przykład zorganizowanie ogniska czy też kuligu w sezonie zimowym. Jeśli taki wyjazd zorganizujemy w nieco mniej obleganych przez turystów miesiącach na pewno będziemy mogli liczyć na całkiem przystępne ceny. Być może zatem warto pomyśleć o tym, by zmotywować swoich pracowników do poznawania się i współpracy. W Bieszczady można wybrać się również z nowymi znajomymi ze studiów, chociażby na weekend na początku października, kiedy nie ma jeszcze zbyt wiele nauki. Wspólna zabawa w Bieszczadach z pewnością pozwoli na zintegrowanie się z grupą i lepsze poznanie się nawzajem. Poza tym to doskonały sposób na rozpoczęcie bądź co bądź nowego etapu w życiu.

GOPR

GOPR Wypadki na górskich szlakach niestety nie należą do rzadkości, jeśli zatem przydarzy nam się coś złego, powinniśmy wiedzieć, jak zachować się w takiej sytuacji. Przede wszystkim nie można panikować, tylko trzeźwy umysł pozwoli nam na zachowanie, prowadzące do uratowania ludzkiego życia. Powinniśmy pamiętać o tym, by jak najszybciej wezwać GOPR, na wszelkiego rodzaju mapach i informacjach turystycznych podawany jest konkretny numer telefonu, warto zatem wpisać go w listę kontaktów, kiedy rozpoczynamy naszą podróż w Bieszczady. Musimy pamiętać również o tym, że od tego, czy udzielimy pierwszej pomocy czy też nie, może zależeć czy poszkodowany zdoła przeżyć. Pomoc na górskim szlaku nie jest łatwa, jednak jeśli nie wiąże się ze zbytnim ryzykiem utraty zdrowia lub życia, zdecydowanie powinniśmy jej udzielić. Takie postępowanie jest zresztą zgodne z naszym prawem, odmowa lub nieudzielenie pomocy poszkodowanym jest karalne. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że GOPR nie jest służbą, mającą na celu ułatwienie nam górskich wędrówek, nawet jeśli nie potrafimy zejść o własnych siłach tylko ze względu na to, że odczuwamy zmęczenie, czy też po prostu zaczyna zmierzchać, a my boimy się wędrować w ciemnościach, nie powinniśmy wzywać pomocy profesjonalistów. Powinno to stanowić dla nas nauczkę na przyszłość, abyśmy zakładali wygodne buty, nie wyruszali w góry zbyt późno oraz mierzyli przysłowiowe siły na zamiary. Jeśli zatem trasa wydaje się dla nas zbyt trudna, powinniśmy zrezygnować z dalszej wędrówki zawczasu.

Muzeum Budownictwa Ludowego

Muzeum Budownictwa Ludowego Zastanawialiście się kiedyś nad tym jak mogło wyglądać życie w Bieszczadach dwa czy trzy wieki temu? Czym charakteryzowały się ówczesne domostwa, jak prezentowały się budynki gospodarze i sakralne? Na te i wiele innych pytań odpowiedź można znaleźć w parku etnograficznym, mieszczącym się na terenie Sanoka. Będąc w pobliżu grzechem jest ominięcie tego jakże urokliwego i pouczającego miejsca, które powstało, by szerzyć pamięć o regionalnej kulturze i folklorze. Warto wspomnieć, że na terenie Muzeum Budownictwa Ludowego mieści się ponad sto autentycznych obiektów, które pochodzą z czasu od siedemnastego aż do dwudziestego stulecia. Przechadzając się po obiekcie natkniemy się zarówno na budynki mieszkalnej jak i gospodarcze, przy czym do wielu z nich będziemy mogli wejść. We wnętrzach znajduje się oryginalne lub rekonstruowane wyposażenie, dające nam namiastkę tego, jak niegdyś wyglądały mieszkania bieszczadzkich górali. Większość domostw jest skromna, charakterystyczna dla warunków, w jakich mieszkali przeciętni obywatele danej wsi. Niemniej jednak można tutaj natknąć się również na domy nieco wyżej postawionych osobistości takich jak chociażby wójt, który mógł pozwolić sobie na nieco bogatsze wyposażenie. Ciekawym doświadczeniem może okazać się również wizyta w zakładzie tkackim czy budynku szkolnym, który w niczym nie przypomina znanych nam z doświadczenia placówek. Stoliki z miejscami na kałamarze i gęsie pióra to tylko niektóre z elementów, jakie znajdują się w takim miejscu.

Wakacyjne pamiątki

Wakacyjne pamiątki Zakup wakacyjnych pamiątek to jeden ze sposób na zapamiętanie letnich chwil na długi czas. Z tego też względu większość turystów decyduje się część wakacyjnego budżetu przeznaczyć na zakup mniejszych i większych upominków. W Bieszczadach podobnie jak i w Tatrach bardzo popularne są różnego rodzaje symbole góralskie takie jak chociażby ciupagi. Można tu również znaleźć piękne filiżanki z ręcznie malowanym wizerunkiem gór czy też poduszki z wyszywanym napisem Bieszczady. W bieszczadzkich kurortach modne są również czerwone, góralskie korale czy też charakterystyczne kapelusze z piórkiem. Warto wspomnieć o tym, że w górach można nabyć również bursztynowe pamiątki, które kojarzą się wprawdzie z nadmorskimi kurortami, jednak dla zagranicznych turystów stanowią swoisty symbol wakacji w Polsce. W Bieszczadach można nabyć również nadające się do położenia przed kominkiem skóry z owcy czy krów. Popularne są również regionalne wyroby takie jak rzeźbione akcesoria kuchenne czy też mniejsze i większe półki. Wszyscy turyści powinni jednak zdawać sobie sprawę z tego, że ceny sprzedawanych pamiątek kilkakrotnie przewyższają ceny hurtowe. Z tego też względu jeśli będziemy potrafili sprawnie się targować, bądź też po prostu ładnie uśmiechniemy się do sprzedawcy może okazać się, że wyjściowa cena znacznie się zmniejszy. Warto wystrzegać się również stanowisk, na których pamiątki nie są wycenione, bowiem wówczas górale słysząc obcy akcent bardzo chętnie podają zawyżone ceny, by jak najwięcej zarobić.

Jak uniknąć kontuzji?

Jak uniknąć kontuzji? Uprawianie jakiegokolwiek sportu wiąże się z ryzykiem wystąpienia kontuzji, dlatego też powinniśmy liczyć się z taką ewentualnością również wtedy, kiedy wyruszamy na górski szlak. Wielogodzinne wędrówki i wspinaczka po nierzadko stromych kamieniach to nie lada wysiłek dla organizmu. Jak więc postępować, aby uniknąć niepotrzebnych kontuzji? Przede wszystkim warto pamiętać o odpowiednim obuwiu, podczas gdy w sandałach czy klapkach będziemy ślizgać się po skałach zwilżonych nawet niewielkim deszczem, specjalne budy do górskiej wspinaczki sprawią, że nasza stopa będzie stabilna i o wiele mniej podatna na skręcenia. Należy uważać również na ruchome kamienie i skałki, czasami bowiem niektóre elementy ścieżki są obluzowane, a chwila nieostrożności może zakończyć się kontuzją. Z tego też względu przemierzając Bieszczady wzdłuż i wszerz powinniśmy zachować ostrożność, pośpiech na niewiele się nam zda, zwłaszcza jeśli nie jesteśmy zaprawieni w bojach. Przed kontuzją taką jak naciągnięcie mięśnia czy zerwanie ścięgna z pewnością uchroni nas wcześniejsze przygotowani do wysiłku fizycznego. Każdy, kto na co dzień uprawia sport, bądź też co najmniej od czasu do czasu ćwiczy na pewno o wiele lepiej będzie tolerował dość duży wysiłek fizyczny jaki wiąże się z górską wspinaczką. Pomocne mogą okazać się specjalnie kijki, dzięki którym usztywniamy kolana i możemy spacerować przy znacznie mniejszym obciążeniu stawów. Takie wsparcie przyda się nie tylko osobom starszym, ale również i młodzieży, poza tym wspierając się na kijkach o wiele łatwiej pokonuje się trudniejsze odcinki szlaku.