Królestwo spokoju

Kategorie

Wpisy

O serwisie

loty kraków birmingham Malownicze krajobrazy, górskie potoki, ciągnące się przez kilometry doliny to tylko namiastka tego, co można znaleźć w jednym z najładniejszych rejonów naszego kraju- Bieszczadach. Każdego roku tysiące turystów decydują się zarzucić plecak na ramiona i ruszyć górskim szlakiem w nieznane, by spotkać się twarzą w twarz z prawdziwym pięknem przyrody. Na mapie znajdziemy również kilkanaście szlaków rowerowych, przeznaczonych dla fanów dwukołowych pojazdów. Dość ciekawą propozycją wydaje się być również turystyka konna, do której przystosowano dziesiątki kilometrów niepowtarzalnych i bardzo ciekawych tras. Bieszczady ugoszczą turystów również przepysznym, regionalnym jedzeniem, wprawdzie ze względu na to, że współczesne osadnictwo rozpoczęło się tu dopiero pół wieku temu, trudno tu mówić o wieloletnich tradycjach, niemniej jednak z dekady na dekadę bieszczadzka kuchnia staje się coraz bardziej oryginalna.

Wpisy z kategorii Historia

Bieszczady z dziećmi

Bieszczady z dziećmi Wakacje z dziećmi to z jednej strony zapowiedź doskonałej zabawy, a drugiej ciężkiej pracy. Okazuje się bowiem, że nasi milusińscy w czasie wyjazdu mogą przysporzyć nam o wiele więcej kłopotów niż moglibyśmy to sobie wyobrazić. Warto jednak pamiętać o tym, że dzieci będą tym grzeczniejsze, im lepiej zorganizujemy im wolny czas, dlatego wybór odpowiedniego miejsca wyprawy jest bardzo ważny. Strzałem w dziesiątkę może okazać się podróż w Bieszczady, tu nawet najbardziej energiczne dziecko będzie bowiem mogło zwyczajnie się zmęczyć. Jeśli obawiamy się, że nasz maluch nie będzie w stanie poradzić sobie z daleką wędrówką możemy być w błędzie, wiele dzieci wspina się po skałach o wiele żwawiej niż dorośli. Niemniej jednak musimy również pamiętać o tym, by roztoczyć nad dzieckiem należytą ochronę. W przeciwnym razie o tragiczny w skutkach wypadek nie będzie trudno, a przecież nie po to wybieramy się na wakacje. Dobrym pomysłem może okazać się zabranie ze sobą wózka, zwłaszcza jeśli mamy zamiar chodzić jedynie najłatwiejszymi szlakami. Małe dzieci można nosić również w specjalnie do tego przystosowanych chustach czy nosidełkach, niemniej jednak jest to wysiłek, który po dłuższym czasie może okazać się bardzo uciążliwy. Z tego też względu w góry warto zabierać nieco starsze dzieciaki, które pozwolą nam na swobodny odpoczynek. Na wakacjach z dziećmi powinniśmy jednak myśleć również o ich rozrywkach, z tego też względu świetnym pomysłem może okazać się wyjazd do znajdującego za Słowacką granicą Aquaparku.

Bieszczadzkie knajpy

Bieszczadzkie knajpy Niektórzy twierdzą, że w czasie podróży inwestowanie dużych sum w jedzenie nie jest rozsądne, o wiele taniej jest przygotować coś na własną rękę. Inni z kolei uparcie twierdzą, że wakacje to doskonała okazja na próbowanie nowych smaków i rozkoszowanie się smakołykami znanymi w danym regionie. Poza tym wiele osób twierdzi, że urlop to czas na odpoczynek, a nie zabawa w przygotowywania posiłków. Będąc w Bieszczadach warto zatem próbować regionalnych przysmaków, stołować się w różnego rodzaju barach, by metodą przysłowiowych prób i błędów znaleźć miejsce, które będziemy mogli uznać za najlepsze. W tym rejonie naszego kraju popularnych jest kilka różnego rodzaju potraw, popularne są między innymi krysze, czyli pierogi wypełnione kaszą gryczaną. W tutejszych knajpach można natknąć się również na huczki, niewielkie placki doprawiane kiszoną kapustą oraz maczanki, czyli sporządzane na mleku zacierki zwieńczone roztopioną bryndzą. W Bieszczadach często jada się również żurek z jajkami, schab nadziewany szynką czy placki po bieszczadzku okraszone mięsem oraz tradycyjną śmietaną. Jeśli chodzi z kolei o knajpy, które zdecydowanie warto jest odwiedzić w czasie pobytu w Bieszczadach to kilka z nich jest szczególnie cenionych przez turystów. Możemy zaliczyć tutaj Bar Smak, mieszczący się w pięknym Sanoku czy też serwujące przepyszne posiłki Kremenaros w Ustrzykach Górnych. Przy wyborze knajp warto kierować się nie tylko smakiem, ale również kilkoma innymi aspektami, może okazać się bowiem, że nawet najlepszy posiłek nie będzie tak smaczny, jeśli obsługa będzie niemiła i opryskliwa.

Ruiny Klasztoru Karmelitów

Ruiny Klasztoru Karmelitów Ruiny Klasztoru Karmelitów, położone w Zagórzu to jedna z największych atrakcji turystycznych, znajdujących się w Bieszczadach. Kiedy zatem zmorzy nas wędrowanie górskimi szlakami powinniśmy pomyśleć o wyruszeniu w ten rejon Bieszczad, by przyjrzeć się nieco bliżej ruinom imponującej niegdyś budowli. Klasztor został wzniesiony w osiemnastym wieku i początkowo miał pełnić głównie funkcje obronne, stąd fortyfikacyjny charakter tej budowli. Budynek został przekazany pod władanie Karmelitom bosym, zakonnikom, którzy mieli zamiar wielbić Boga i zaopiekować się piękną budowlą. Życie zakonne w ówczesnej Polsce było bardzo dobrze rozwinięte, ojców ceniono nie tylko ze względu na ich zapędy religijne, ale również ze względu na posiadaną przez nich wiedzę. Zakonnicy nieśli również pomoc okolicznym mieszkańcom, wykazywali się zrozumieniem i przystępnością, jednocześnie ciężko pracując na terenie klasztoru. Warto wspomnieć również o tym, że tuż przed pierwszym rozbiorem Polski klasztor stanął w płomieniach, które wywołane zostały przez atak wroga. W budynku bowiem przebywali konfederaci barscy, pragnący uchronić się przed groźnym atakiem rosyjskich wojsk. Niestety jednak jak wiemy, pierwszego rozbioru polski nie udało się uniknąć, a kiedy już nastąpiło owo wydarzenie życie klasztorne na terenie Bieszczadów zaczęło chylić się ku upadkowi. Kiedy klasztor nawiedził kolejny pożar, zgłoszono propozycję zamknięcia placówki, która niedługo potem weszła w życie. Od tamtego czasu po pięknym klasztorze pozostały jedynie ruiny, niemniej jednak i tak warto odwiedzić to wciąż niezwykle malownicze miejsce.

Historia Bieszczad

Historia Bieszczad Historia Bieszczad nie jest tak długa jak mogłoby nam się wydawać, górskie tereny nigdy nie były nader przyjazne dla mieszkańców. Wprawdzie obecnie mieszkanie w wyższych partiach gór ze względu na funkcjonowanie różnego rodzaju udogodnień nie jest już tak uciążliwe, niemniej jednak w przeszłości Podkarpackie wsie zamieszkiwane były przez nielicznych śmiałków. Wprawdzie pierwsze wzmianki na temat Bieszczad pojawiły się w drugiej połowie trzynastego wieku, niemniej jednak dopiero w połowie wieku czternastego Kazimierz Wielki trwale przyłączył ten region do ziemi sanockiej. Od tamtego czasu osadnictwo w tym rejonie zaczęło się stopniowo rozwijać, powstawały kolejne wioski, budowano kościoły i ośrodki życia kulturalnego. Przez następne stulecia Bieszczady nie brały udziału w mniejszych i większych wojnach, jakie toczone były na terenie naszego kraju. Region ten znajdował się nieco na uboczu i był wyjęty spoza wielu spraw, z jakimi borykała się ówczesna Rzeczypospolita. Dopiero w wieku dziewiętnastym Bieszczady zaczęły się rozwijać, bowiem odkryto tutaj złoża ropy naftowej, co pociągnęło za sobą konieczność wykarczowania części lasów. Co ciekawe, w czasie drugiej wojny światowej cały teren okupowany był przez Niemców, niemniej jednak po wojnie to Ukraina postanowiła przejąć władzę nad tym rejonem. Walki polsko- ukraińskie doprowadziły do tego, ze w połowie ubiegłego stulecia większa część ludności Bieszczad została przesiedlona, mówi się nawet o tym, że miejsce to niemal całkowicie się wyludniło. W latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku miejsce to zostało zasiedlone na nowo.