Królestwo spokoju

Kategorie

Wpisy

O serwisie

Malownicze krajobrazy, górskie potoki, ciągnące się przez kilometry doliny to tylko namiastka tego, co można znaleźć w jednym z najładniejszych rejonów naszego kraju- Bieszczadach. Każdego roku tysiące turystów decydują się zarzucić plecak na ramiona i ruszyć górskim szlakiem w nieznane, by spotkać się twarzą w twarz z prawdziwym pięknem przyrody. Na mapie znajdziemy również kilkanaście szlaków rowerowych, przeznaczonych dla fanów dwukołowych pojazdów. Dość ciekawą propozycją wydaje się być również turystyka konna, do której przystosowano dziesiątki kilometrów niepowtarzalnych i bardzo ciekawych tras. Bieszczady ugoszczą turystów również przepysznym, regionalnym jedzeniem, wprawdzie ze względu na to, że współczesne osadnictwo rozpoczęło się tu dopiero pół wieku temu, trudno tu mówić o wieloletnich tradycjach, niemniej jednak z dekady na dekadę bieszczadzka kuchnia staje się coraz bardziej oryginalna.

Wpisy z Styczeń, 2014

Całoroczna przyjemność

Całoroczna przyjemność Bieszczady to miejsce, które odwiedzać można całym rokiem, bowiem zawsze znajdzie się tu wiele turystycznych atrakcji. Latem najbardziej popularne są oczywiście piesze wycieczki po górskich szlakach, połączone z podziwianiem krajobrazu i osiąganiem kolejnych szczytów. W ciepłe letnie dni można pokusić się o całodniowe spacery, aktywny wypoczynek bowiem dobrze wpływa zarówno na kondycję jak i stan zdrowia. W tym okresie można pokusić się również o spróbowanie swoich sił w sportach ekstremalnych takich jak lot szybowcem czy na paralotni. Popularna, aczkolwiek droga jest turystyka konna, dzięki której możliwe jest przemierzanie na konnym grzbiecie kilku, specjalnie przygotowanych w tym celu górskich ścieżek. Zimą z kolei wiele osób decyduje się na narciarskie szaleństwo, wiele wyciągów narciarskich jest okupowanych przez entuzjastycznie nastawionych turystów. Osoby, które mają doświadczenie w jeździe czy to na nartach czy na snowboardzie z pewnością doskonale poradzą sobie w różnych warunkach, początkujący z kolei mogą pokusić się o skorzystanie z usług instruktora. W okresie ferii zimowych wyciągi górskie są oblegane przez turystów, z tego też względu warto wcześniej zatroszczyć się o wynajęcie pokoju, by nie okazało się, że zabraknie dla nas miejsca w wymarzonej części Bieszczadów. Warto wspomnieć również o tym, że w góry można wybrać się również w kwietniu czy październiku, wprawdzie nie są to miesiące nasilonego ruchu turystycznego, jednak dzięki temu koszt wycieczki będzie znacznie mniejszy.

Hotel kontra prywatna kwatera

Hotel kontra prywatna kwatera Szukając zakwaterowanie w Bieszczadach można pokusić się o spróbowanie kilku alternatywnych rozwiązań. Jakie są jednak zasadnicze różnice pomiędzy mieszkaniem w hotelu a wynajmowaniem prywatnej kwatery? Trudno jest jednoznacznie wypowiedzieć się na temat hoteli, bowiem jak powszechnie wiadomo ośrodki takie mogą prezentować różne standardy. Te z największą liczbą gwiazdek są bardzo luksusowe i doskonale sprawdzą się w przypadku osób, nie liczących skrzętnie każdego grosza. W takich hotelach można liczyć na wysokiej jakości obsługę, dostęp do Internetu czy telewizora jak również obsługę pokojową. Na terenie obiektu na pewno będzie znajdowało się wiele atrakcji takich jak baseny, korty tenisowe czy gabinety masażu. Trudno znaleźć jest wady takiego rozwiązania, bowiem wydaje się ono bardzo komfortowe, jeśli chodzi już o tańsze hotele to sprawa nie zawsze wygląda tak różowo. Wielokrotnie trzeba borykać się z takimi problemami jak wspólna łazienka czy też hałaśliwi sąsiedzi. Poza tym obsługa nie zawsze jest na najwyższym poziomie, zimą ogrzewanie może nie dawać wystarczającej ilości ciepła czy wreszcie miejsce może być zamieszkiwane przez niechcianych lokatorów takich jak karaluchy czy myszy. Jeśli chodzi o prywatne kwatery to ich główną wadą jest fakt, że większość takich obiektów mieści się z dala od centrum, co wiąże się z koniecznością codziennych dojazdów. Z drugiej jednak strony takie rozwiązanie może okazać się znacznie tańsze, co bez wątpienia przyciąga wielu miłośników gór.

Bieszczady w deszczowy dzień

Bieszczady w deszczowy dzień Bieszczady to wspaniałe miejsce na wakacyjny odpoczynek, niemniej jednak kiedy pogoda nie dopisuje trudno jest wkroczyć nawet na najłatwiejszy szlak. Wprawdzie najbardziej wytrwali podróżnicy, zakładają na siebie szczelne płaszcze przeciwdeszczowe i ruszają w drogę, niemniej jednak nie wszyscy są gotowi na tak ogromne poświęcania. Czym zatem zająć się w deszczowe, smutne dni, aby nie tracić cennych wakacyjnych chwil? Przede wszystkim warto przejrzeć przewodniki po Bieszczadach, aby znaleźć ciekawe obiekty do zwiedzania. Jeśli tylko mamy samochód na pewno bez większego problemu będziemy mogli podjechać w wybrane miejsce, nie narażając się zbytnio na zmoknięcie. Poznanie miejscowej kultury to świetny pomysł na spędzenie deszczowego popołudnia, niemniej jednak nie wszyscy uczestnicy wyprawy będą zachwyceni takim pomysłem. Zwłaszcza dzieci mogą niechętnie odnosić się do takiego rozwiązania, niemniej jednak jeśli odpowiednio je zmotywujemy, może okazać się, że i one zapamiętają nieco więcej z pierwszej wyprawy w Bieszczady. Warto również zabrać ze sobą gry planszowe lub jeśli nasz bagaż jest zbyt przepełniony chociażby karty do gry. Można również przypomnieć sobie najbardziej popularne zabawy z dzieciństwa takie jak Państwa i miasta czy statki i pokazać je swoim dzieciom. Grupy nastolatków z pewnością bez większego problemu znajdą sposoby na spędzenie wolnego czasu nawet w najbardziej deszczowe dni, z kolei starsze osoby mogą wówczas po prostu posiedzieć w hotelu, racząc się ciepłą kawą czy herbatą.

Rezerwacja pokoi

Rezerwacja pokoi Jeśli wybieramy się w Bieszczady dobrym pomysłem może okazać się wcześniejsze zarezerwowanie pokoi. Wprawdzie wyjazd w ciemno również niesie ze sobą wiele zalet, niemniej jednak z drugiej strony, jeśli planujemy dłuższy czy to tygodniowy czy dwutygodniowy pobyt może okazać się, że bez dokonania wcześniejszej rezerwacji trudno będzie nam znaleźć lokal dostępny przez tak długi okres czasu. Wówczas konieczne może okazać się przeprowadzanie z miejsca na miejsce, co jest niestety bardzo kłopotliwym rozwiązaniem. W dzisiejszych czasach rezerwacji dokonać można na kilka sposobów, przy czym coraz częściej ośrodki i kurorty pozwalają na zrobienie rezerwacji przez Internet. Jest to bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie, dostępne praktycznie dwadzieścia cztery godziny na dobę. Każdy, kto tylko ma dostęp do komputera podłączonego do Internetu, a w dzisiejszych czasach to już standard, będzie mógł przejść przez ten proces bez większych trudności. Zwykle konieczne jest po prostu podanie swoich danych, wybranie terminu pobytu oraz uiszczenie kilkunastoprocentowej przedpłaty w formie zaliczki. Przy rozliczaniu się na pobyt owa wpłacona wcześniej suma zostanie odliczona od całkowitego kosztu zakwaterowania. Wiele osób wciąż jednak preferuje rezerwowanie pokoi drogą telefoniczną, twierdząc, że jest to bezpieczniejsze rozwiązanie. Główną zaletą takiego postępowania jest możliwość uzyskania dodatkowych informacji na przykład na temat tego, czy możliwe będzie ewentualne przedłużenie pobytu lub też uzyskanie rabatu przy dłuższym pobycie.

Imprezy integracyjne

Imprezy integracyjne Wyjazdy na imprezy integracyjne to bardzo dobry sposób na poznanie współpracowników i stworzenie wydajnego zespołu, pracującego w miłej atmosferze. Z tego też względu coraz więcej mniejszych i większych firm decyduje się na wysyłanie swoich pracowników na zorganizowane wyjazdy integracyjne. Doskonałym miejscem na zorganizowanie takiego wydarzenia mogą okazać się Bieszczady. Jest to miejsce, które kryje w sobie wiele uroku, znajduje się tu wiele przyjemnych i przystępnych cenowo hoteli. Osoby, biorące udział w wyjeździe mogą wspólnie wyruszyć na górską ścieżkę czy też udać się na zwiedzanie miejscowych zabytków. W wielu hotelach znajdują się również sale konferencyjne, na których można zorganizować szkolenia tematyczne. Wieczorami konieczne są imprezy integracyjne, warto by nie były to jedynie sztywne przyjęcia, dobrym pomysłem może okazać się na przykład zorganizowanie ogniska czy też kuligu w sezonie zimowym. Jeśli taki wyjazd zorganizujemy w nieco mniej obleganych przez turystów miesiącach na pewno będziemy mogli liczyć na całkiem przystępne ceny. Być może zatem warto pomyśleć o tym, by zmotywować swoich pracowników do poznawania się i współpracy. W Bieszczady można wybrać się również z nowymi znajomymi ze studiów, chociażby na weekend na początku października, kiedy nie ma jeszcze zbyt wiele nauki. Wspólna zabawa w Bieszczadach z pewnością pozwoli na zintegrowanie się z grupą i lepsze poznanie się nawzajem. Poza tym to doskonały sposób na rozpoczęcie bądź co bądź nowego etapu w życiu.

Bieszczadzkie knajpy

Bieszczadzkie knajpy Niektórzy twierdzą, że w czasie podróży inwestowanie dużych sum w jedzenie nie jest rozsądne, o wiele taniej jest przygotować coś na własną rękę. Inni z kolei uparcie twierdzą, że wakacje to doskonała okazja na próbowanie nowych smaków i rozkoszowanie się smakołykami znanymi w danym regionie. Poza tym wiele osób twierdzi, że urlop to czas na odpoczynek, a nie zabawa w przygotowywania posiłków. Będąc w Bieszczadach warto zatem próbować regionalnych przysmaków, stołować się w różnego rodzaju barach, by metodą przysłowiowych prób i błędów znaleźć miejsce, które będziemy mogli uznać za najlepsze. W tym rejonie naszego kraju popularnych jest kilka różnego rodzaju potraw, popularne są między innymi krysze, czyli pierogi wypełnione kaszą gryczaną. W tutejszych knajpach można natknąć się również na huczki, niewielkie placki doprawiane kiszoną kapustą oraz maczanki, czyli sporządzane na mleku zacierki zwieńczone roztopioną bryndzą. W Bieszczadach często jada się również żurek z jajkami, schab nadziewany szynką czy placki po bieszczadzku okraszone mięsem oraz tradycyjną śmietaną. Jeśli chodzi z kolei o knajpy, które zdecydowanie warto jest odwiedzić w czasie pobytu w Bieszczadach to kilka z nich jest szczególnie cenionych przez turystów. Możemy zaliczyć tutaj Bar Smak, mieszczący się w pięknym Sanoku czy też serwujące przepyszne posiłki Kremenaros w Ustrzykach Górnych. Przy wyborze knajp warto kierować się nie tylko smakiem, ale również kilkoma innymi aspektami, może okazać się bowiem, że nawet najlepszy posiłek nie będzie tak smaczny, jeśli obsługa będzie niemiła i opryskliwa.

GOPR

GOPR Wypadki na górskich szlakach niestety nie należą do rzadkości, jeśli zatem przydarzy nam się coś złego, powinniśmy wiedzieć, jak zachować się w takiej sytuacji. Przede wszystkim nie można panikować, tylko trzeźwy umysł pozwoli nam na zachowanie, prowadzące do uratowania ludzkiego życia. Powinniśmy pamiętać o tym, by jak najszybciej wezwać GOPR, na wszelkiego rodzaju mapach i informacjach turystycznych podawany jest konkretny numer telefonu, warto zatem wpisać go w listę kontaktów, kiedy rozpoczynamy naszą podróż w Bieszczady. Musimy pamiętać również o tym, że od tego, czy udzielimy pierwszej pomocy czy też nie, może zależeć czy poszkodowany zdoła przeżyć. Pomoc na górskim szlaku nie jest łatwa, jednak jeśli nie wiąże się ze zbytnim ryzykiem utraty zdrowia lub życia, zdecydowanie powinniśmy jej udzielić. Takie postępowanie jest zresztą zgodne z naszym prawem, odmowa lub nieudzielenie pomocy poszkodowanym jest karalne. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że GOPR nie jest służbą, mającą na celu ułatwienie nam górskich wędrówek, nawet jeśli nie potrafimy zejść o własnych siłach tylko ze względu na to, że odczuwamy zmęczenie, czy też po prostu zaczyna zmierzchać, a my boimy się wędrować w ciemnościach, nie powinniśmy wzywać pomocy profesjonalistów. Powinno to stanowić dla nas nauczkę na przyszłość, abyśmy zakładali wygodne buty, nie wyruszali w góry zbyt późno oraz mierzyli przysłowiowe siły na zamiary. Jeśli zatem trasa wydaje się dla nas zbyt trudna, powinniśmy zrezygnować z dalszej wędrówki zawczasu.

Lesko

Lesko W Bieszczadach czas można spędzać na kilka różnych sposobów, o czym przekonają się turyści wypoczywający w Lesku. To niewielkie bieszczadzkie miasteczko ma swoim turystom naprawdę wiele do zaoferowania, dlatego też w czasie podróży warto wybrać się w ten rejon. Decyzji żałować na pewno nie będą wielbiciele sportów ekstremalnych, okazuje się bowiem, że w Lesku okazji do poniesienia sobie poziomu adrenaliny naprawdę nie brakuje. Doskonałym sposobem na aktywny wypoczynek może okazać się lot na paralotni. To urządzenie stało się na przestrzeni ostatnich lat bardzo popularne i chociaż szybowanie w przestworzach od wieków stanowiło obiekt zainteresowania ludzi, dopiero na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci stało się dostępne dla szerszego grona użytkowników. Loty z paralotnią nie są wprawdzie najtańsze, niemniej jednak raz na rok można pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa, zapomnieć o konsekwencjach i po prostu polecieć w nieznane. Malownicze krajobrazy Bieszczadów sprawią, że nasz lot będzie niezapomnianym i niezwykle emocjonującym przeżyciem. Warto wspomnieć również o tym, że w Lesku dostępne dla turystów są także loty szybowcem. To niepowtarzalna okazja do zobaczenia z lotu ptaka przepięknych, górskich obrazków, rozległych dolin i otulonych koronami drzew szczytów. Przed kolejnym wyjazdem na wakacje powinniśmy zastanowić się zatem nad możliwością spędzenia czasu w nieco inny niż większość turystów sposób, a kto wie, może sporty ekstremalne przypadną nam do gustu i staną się naszą pasją.