Królestwo spokoju

Kategorie

Wpisy

O serwisie

Chcesz zmienić swój ogród? Domki drewniane to jest to! Malownicze krajobrazy, górskie potoki, ciągnące się przez kilometry doliny to tylko namiastka tego, co można znaleźć w jednym z najładniejszych rejonów naszego kraju- Bieszczadach. Każdego roku tysiące turystów decydują się zarzucić plecak na ramiona i ruszyć górskim szlakiem w nieznane, by spotkać się twarzą w twarz z prawdziwym pięknem przyrody. Na mapie znajdziemy również kilkanaście szlaków rowerowych, przeznaczonych dla fanów dwukołowych pojazdów. Dość ciekawą propozycją wydaje się być również turystyka konna, do której przystosowano dziesiątki kilometrów niepowtarzalnych i bardzo ciekawych tras. Bieszczady ugoszczą turystów również przepysznym, regionalnym jedzeniem, wprawdzie ze względu na to, że współczesne osadnictwo rozpoczęło się tu dopiero pół wieku temu, trudno tu mówić o wieloletnich tradycjach, niemniej jednak z dekady na dekadę bieszczadzka kuchnia staje się coraz bardziej oryginalna.

Wpisy z Grudzień, 2013

Zimowe szaleństwo

Zimowe szaleństwo Wiele osób uważa, że zima nie jest najlepszym czasem na uprawianie sportu, trudno jest bowiem uprawiać jogging na świeżym powietrzu czy też jeździć na rowerze. Okazuje się jednak, że i w tej porze roku można znaleźć sposobność do wytężonej aktywności fizycznej. Odpowiedzią okazuje się narciarstwo oraz jazda na snowboardzie, czyli dwie coraz bardziej popularne dyscypliny na terenie naszego kraju. W Bieszczady często jeździ się już nie tylko po to, by przemierzać niezliczone szlaki, ale również celem zasmakowania zimowego, narciarskiego szaleństwa. Nauka jazdy na nartach zwłaszcza w pierwszym sezonie nie jest łatwa, trzeba przygotować się na szereg upadków i niepowodzeń. Z pewnością nabawimy się siniaków i będziemy cali obolali, jeśli jednak zachowamy należytą ostrożność będziemy mogli mieć pewność, że nie złamiemy ręki czy nie skręcimy kostki. Warto wspomnieć również o tym, że dobrym pomysłem może okazać się skorzystanie z usług instruktora, zwłaszcza jeśli nie mamy wśród znajomych nikogo, kto chciałby pomóc nam w zagłębieniu tajników jazdy na nartach. Możemy próbować również samodzielnie, powoli małymi kroczkami osiągnąć mistrzostwo w tej dziedzinie. Jazda na nartach z pewnością jest nieco łatwiejsza niż snowboard, w tym drugim przypadku ważne jest bowiem poczucie równowagi. Jadąc na nartach zawsze możemy liczyć na podparcie się kijkami, przy snowboardzie nie mamy już takiego komfortu. Niemniej jednak osobom, które jeździły wcześniej na nartach na pewno łatwiej będzie poradzić sobie z obsługą snowboardu.

Muzeum Budownictwa Ludowego

Muzeum Budownictwa Ludowego Zastanawialiście się kiedyś nad tym jak mogło wyglądać życie w Bieszczadach dwa czy trzy wieki temu? Czym charakteryzowały się ówczesne domostwa, jak prezentowały się budynki gospodarze i sakralne? Na te i wiele innych pytań odpowiedź można znaleźć w parku etnograficznym, mieszczącym się na terenie Sanoka. Będąc w pobliżu grzechem jest ominięcie tego jakże urokliwego i pouczającego miejsca, które powstało, by szerzyć pamięć o regionalnej kulturze i folklorze. Warto wspomnieć, że na terenie Muzeum Budownictwa Ludowego mieści się ponad sto autentycznych obiektów, które pochodzą z czasu od siedemnastego aż do dwudziestego stulecia. Przechadzając się po obiekcie natkniemy się zarówno na budynki mieszkalnej jak i gospodarcze, przy czym do wielu z nich będziemy mogli wejść. We wnętrzach znajduje się oryginalne lub rekonstruowane wyposażenie, dające nam namiastkę tego, jak niegdyś wyglądały mieszkania bieszczadzkich górali. Większość domostw jest skromna, charakterystyczna dla warunków, w jakich mieszkali przeciętni obywatele danej wsi. Niemniej jednak można tutaj natknąć się również na domy nieco wyżej postawionych osobistości takich jak chociażby wójt, który mógł pozwolić sobie na nieco bogatsze wyposażenie. Ciekawym doświadczeniem może okazać się również wizyta w zakładzie tkackim czy budynku szkolnym, który w niczym nie przypomina znanych nam z doświadczenia placówek. Stoliki z miejscami na kałamarze i gęsie pióra to tylko niektóre z elementów, jakie znajdują się w takim miejscu.

Wakacyjne pamiątki

Wakacyjne pamiątki Zakup wakacyjnych pamiątek to jeden ze sposób na zapamiętanie letnich chwil na długi czas. Z tego też względu większość turystów decyduje się część wakacyjnego budżetu przeznaczyć na zakup mniejszych i większych upominków. W Bieszczadach podobnie jak i w Tatrach bardzo popularne są różnego rodzaje symbole góralskie takie jak chociażby ciupagi. Można tu również znaleźć piękne filiżanki z ręcznie malowanym wizerunkiem gór czy też poduszki z wyszywanym napisem Bieszczady. W bieszczadzkich kurortach modne są również czerwone, góralskie korale czy też charakterystyczne kapelusze z piórkiem. Warto wspomnieć o tym, że w górach można nabyć również bursztynowe pamiątki, które kojarzą się wprawdzie z nadmorskimi kurortami, jednak dla zagranicznych turystów stanowią swoisty symbol wakacji w Polsce. W Bieszczadach można nabyć również nadające się do położenia przed kominkiem skóry z owcy czy krów. Popularne są również regionalne wyroby takie jak rzeźbione akcesoria kuchenne czy też mniejsze i większe półki. Wszyscy turyści powinni jednak zdawać sobie sprawę z tego, że ceny sprzedawanych pamiątek kilkakrotnie przewyższają ceny hurtowe. Z tego też względu jeśli będziemy potrafili sprawnie się targować, bądź też po prostu ładnie uśmiechniemy się do sprzedawcy może okazać się, że wyjściowa cena znacznie się zmniejszy. Warto wystrzegać się również stanowisk, na których pamiątki nie są wycenione, bowiem wówczas górale słysząc obcy akcent bardzo chętnie podają zawyżone ceny, by jak najwięcej zarobić.

Turystyka konna

Turystyka konna Turystyka konna to nazwa, która w dzisiejszych czasach może wydawać się nieco abstrakcyjna, niemniej jednak taka rozrywka jest zdecydowanie godna zainteresowania. W Bieszczadach taki rodzaj turystyki ze względu na cenę nie jest nadmiernie popularny, niemniej jednak najbardziej wymagający turyści na pewno zadowolą się takim rozwiązaniem. Do górskich wędrówek najlepszy jest koń huculski, doskonale przystosowany do tego, by radzić sobie nawet w najtrudniejszych warunkach. Stare, górskie przewodniki zgodnie utrzymują, że osoby, które zagubiły się w lesie powinny zdać się na intuicję swojego konia, która nikogo jeszcze nie zawiodła. Obecnie w Bieszczadach funkcjonuje ośrodek, zajmujący się hodowlą tego gatunku i pozwalający na uprawianie konnej turystyki. Osoby, które nie miały okazji nauczyć się jazdy konnej będą mogły nabyć tutaj takie umiejętności. Oczywiście nie jest to zadanie łatwe, niemniej jednak przy odpowiedniej motywacji i regularnych ćwiczeniach być może uda nam się uzyskać chociaż częściowy sukces. Jeśli już będziemy mogli wyruszyć poza kryty wybieg, pod okiem instruktora będziemy mogli wyruszyć na najmniej wymagającą trasę. Powinniśmy zachować jednak należytą ostrożność i nie porywać się na górskie trasy, kiedy utrzymanie konia w ryzach przysparza nam jeszcze wiele trudności. Doświadczeni jeźdźcy będą mogli z kolei od razu wyruszyć na górski szlak, niemniej jednak przynajmniej na początku towarzyszyć nam będzie doświadczony instruktor. Warto wspomnieć również o tym, że na obszarze Bieszczadzkiego Parku Narodowego znajduje się aż sześć tras dostępnych dla turystów na koniach.

Mieszkańcy Bieszczad

Mieszkańcy Bieszczad Osadnictwo Bieszczadzkie sięga swymi tradycjami czternastego wieku, niemniej jednak dopiero na przestrzeni ostatnich dwóch stuleci w górach zaczęto osiedlać się na większą skalę. Niestety druga wojna światowa, a właściwe jej konsekwencję doprowadziły do tego, że w połowie dwudziestego wieku większość mieszkańców Bieszczad została przesiedlona, w wyniku czego teren zupełnie opustoszał. Dopiero pod koniec lat pięćdziesiątych i na początku sześćdziesiątych Bieszczady znowu zaczęły tętnić życie. Wówczas to powstały miasta i miasteczka, zaczęto również wyznaczać ścieżki dla turystów oraz organizować ośrodki wypoczynkowe. W ten rejon Polski zaczęli przybywać również artyści, szukający spokoju i natchnienia. Od wieków bowiem górskie powietrze i malownicze krajobrazy stanowiły inspirację dla malarzy, rzeźbiarzy oraz twórców ikon. To tutaj można było odciąć się od świata skażonego cywilizacją i w największym skupieniu zająć się tym, co najważniejsze- tworzeniem. Tworzeniem bez ograniczeń, bez konieczności pamiętania o tym, by poddawać się codziennym czynnościom ludzi wielkich miast, bez stania w korkach, bez przysłaniających niebo wieżowców. Bieszczady to wprost wymarzone miejsce do spojrzenia w głąb swojego człowieczeństwa, poznanie własnej natury i przelanie tego w artystyczne dzieło. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że chociaż wakacje w Bieszczadach to dla wielu najprzyjemniejsza część roku, życie w tym rejonie naszego kraju nie jest najłatwiejsze. Tylko najbardziej wytrwali i odważni są w stanie tolerować bądź co bądź dość surowe warunki tego miejsca.

Jak uniknąć kontuzji?

Jak uniknąć kontuzji? Uprawianie jakiegokolwiek sportu wiąże się z ryzykiem wystąpienia kontuzji, dlatego też powinniśmy liczyć się z taką ewentualnością również wtedy, kiedy wyruszamy na górski szlak. Wielogodzinne wędrówki i wspinaczka po nierzadko stromych kamieniach to nie lada wysiłek dla organizmu. Jak więc postępować, aby uniknąć niepotrzebnych kontuzji? Przede wszystkim warto pamiętać o odpowiednim obuwiu, podczas gdy w sandałach czy klapkach będziemy ślizgać się po skałach zwilżonych nawet niewielkim deszczem, specjalne budy do górskiej wspinaczki sprawią, że nasza stopa będzie stabilna i o wiele mniej podatna na skręcenia. Należy uważać również na ruchome kamienie i skałki, czasami bowiem niektóre elementy ścieżki są obluzowane, a chwila nieostrożności może zakończyć się kontuzją. Z tego też względu przemierzając Bieszczady wzdłuż i wszerz powinniśmy zachować ostrożność, pośpiech na niewiele się nam zda, zwłaszcza jeśli nie jesteśmy zaprawieni w bojach. Przed kontuzją taką jak naciągnięcie mięśnia czy zerwanie ścięgna z pewnością uchroni nas wcześniejsze przygotowani do wysiłku fizycznego. Każdy, kto na co dzień uprawia sport, bądź też co najmniej od czasu do czasu ćwiczy na pewno o wiele lepiej będzie tolerował dość duży wysiłek fizyczny jaki wiąże się z górską wspinaczką. Pomocne mogą okazać się specjalnie kijki, dzięki którym usztywniamy kolana i możemy spacerować przy znacznie mniejszym obciążeniu stawów. Takie wsparcie przyda się nie tylko osobom starszym, ale również i młodzieży, poza tym wspierając się na kijkach o wiele łatwiej pokonuje się trudniejsze odcinki szlaku.

Jak ubrać się na szlak?

Jak ubrać się na szlak? Mogłoby się wydawać, że znalezienie odpowiedniego stroju na górską wycieczkę po Bieszczadach nie jest trudnym zadaniem, niemniej jednak w rzeczywistości wielu turystom przysparza nie lada problemów. Przede wszystkim turyście zapominają o odpowiednim obuwiu, które pozwoli na swobodne poruszanie się po górskich ścieżkach. Specjalne buty przeznaczone do górskiej wspinaczki nie są najtańszą inwestycją, niemniej jednak jeśli w góry wyruszamy regularnie, ich zakup na pewno się opłaci. Jeśli nie mamy takiego obuwia w swoim wyposażeniu, na pewno powinniśmy wziąć ze sobą wygodne adidasy albo co najmniej trampki. Wiele turystów, a zwłaszcza pań decyduje się na założenie sandałków czy nawet klapek- japonek, co z jednej strony może wydawać się śmieszne, z drugiej jednak jest bardzo niebezpieczne. Nieodpowiednie obuwie może doprowadzić bowiem do strasznego w skutkach wypadku czy nawet niezbyt groźnego, ale jednak uniemożliwiającego dalsze korzystanie z wakacji skręcenia kostki. Warto wspomnieć również o pozostałych elementach garderoby, kiedy wyruszamy na szlak wczesnym rankiem jest zwykle trochę chłodno. Warto mieć zatem na sobie ciepłą bluzę, w miarę upływu czasu jednak robi się coraz cieplej, wówczas to możemy pokusić się o zdjęcie bluzy czy długich spodni i zastąpienie ich szortami. Nawet w ciepłe dni konieczne może okazać się zapakowanie kurtki, bowiem wraz ze wzrostem wysokości temperatura powietrza spada, w wyniku czego pomiędzy górskim szczytem a poziomem, z którego zaczynaliśmy może istnieć znaczna różnica temperatur.

Ruiny Klasztoru Karmelitów

Ruiny Klasztoru Karmelitów Ruiny Klasztoru Karmelitów, położone w Zagórzu to jedna z największych atrakcji turystycznych, znajdujących się w Bieszczadach. Kiedy zatem zmorzy nas wędrowanie górskimi szlakami powinniśmy pomyśleć o wyruszeniu w ten rejon Bieszczad, by przyjrzeć się nieco bliżej ruinom imponującej niegdyś budowli. Klasztor został wzniesiony w osiemnastym wieku i początkowo miał pełnić głównie funkcje obronne, stąd fortyfikacyjny charakter tej budowli. Budynek został przekazany pod władanie Karmelitom bosym, zakonnikom, którzy mieli zamiar wielbić Boga i zaopiekować się piękną budowlą. Życie zakonne w ówczesnej Polsce było bardzo dobrze rozwinięte, ojców ceniono nie tylko ze względu na ich zapędy religijne, ale również ze względu na posiadaną przez nich wiedzę. Zakonnicy nieśli również pomoc okolicznym mieszkańcom, wykazywali się zrozumieniem i przystępnością, jednocześnie ciężko pracując na terenie klasztoru. Warto wspomnieć również o tym, że tuż przed pierwszym rozbiorem Polski klasztor stanął w płomieniach, które wywołane zostały przez atak wroga. W budynku bowiem przebywali konfederaci barscy, pragnący uchronić się przed groźnym atakiem rosyjskich wojsk. Niestety jednak jak wiemy, pierwszego rozbioru polski nie udało się uniknąć, a kiedy już nastąpiło owo wydarzenie życie klasztorne na terenie Bieszczadów zaczęło chylić się ku upadkowi. Kiedy klasztor nawiedził kolejny pożar, zgłoszono propozycję zamknięcia placówki, która niedługo potem weszła w życie. Od tamtego czasu po pięknym klasztorze pozostały jedynie ruiny, niemniej jednak i tak warto odwiedzić to wciąż niezwykle malownicze miejsce.

Agroturystyka

Agroturystyka Agroturystyka to bardzo popularny biznes w Bieszczadach, wiele osób decyduje się na udostępnianie części swoich domów turystom bądź też budowanie na terenie swoich posesji specjalnych domków letniskowych. Pieniądze ze zgromadzonych w czasie sezonu letniego zarobków nierzadko mają wystarczyć rodzinie na cały rok i stanowią bardzo ważny element budżetu. Spędzanie wakacji w gospodarstwach agroturystycznych to doskonale rozwiązanie, zwłaszcza jeśli w podróż wyruszamy prywatnym samochodem. Wówczas bez większego problemu będziemy mogli nawet z położonych na uboczu wiosek dotrzeć na najchętniej wybierane górskie szlaki. Agroturystyka dostarczy nam bez wątpienia spokojnych wakacji, na uboczu od cywilizacji będziemy mogli w ciszy spędzać wolny czas. Poza tym wiele gospodarstw gwarantuje turystom dodatkowe atrakcje takie jak chociażby ogniska, konne przejażdżki czy też kory tenisowe. Poza tym obecność gospodarzy pozwoli nam również na uzyskanie niezbędnych porad, zwłaszcza jeśli w Bieszczadach jesteśmy po raz pierwszy. Będziemy mogli zapytać, które ze szlaków są najciekawsze, które nadają się dla początkujących fanów górskich wędrówek, a których na początku przygód w Bieszczadach powinniśmy zdecydowanie unikać. Korzystanie z wakacji w gospodarstwie agroturystycznym może okazać się atrakcyjne również dla dzieci, które nigdy wcześniej nie miały okazji obcowania z takimi zwierzętami jak kozy czy owce. Sam widok zwierząt gospodarskich i możliwość obserwacji ich zachować to dla wielu nie lada gratka.

Wrześniowe promocje

Wrześniowe promocje Wrzesień to idealny miesiąc na planowanie podróży, okazuje się bowiem, że wówczas opłaty za zakwaterowanie jak również wszelkie atrakcje są o wiele tańsze niż w sezonie. Z tego też względu wiele osób planuje urlop właśnie we wrześniu, mając nadzieję na znaczne oszczędności. Już na samych kwaterach można sporo zaoszczędzić, nawet nie rezerwując ich z wyprzedzeniem, okazuje się bowiem, że kiedy we wrześniu ruch turystyczny znacznie maleje, zarówno osoby prywatne jak i właściciele większych ośrodków decydują się na obniżenie cen w celu znalezienia nowych klientów. Podróżowanie w Bieszczady we wrześniu jest atrakcyjne również z tego względu, że mniej zapłacimy za wstęp do Bieszczadzkiego Parku Narodowego czy przejazdy kolejkami linowymi. Może okazać się także, że tańsze będą przejazdy lokalnymi budami. Jeśli chodzi z kolei o pogodę to na przestrzeni ostatnich lat we wrześniu była ona niemalże tak atrakcyjna jak w lipcu czy sierpniu, co stanowi dodatkową zachętę do podróży w tym właśnie miesiącu. Nie można zapominać również o tym, że we wrześniu szlaki są mniej zatłoczone, mniej ludzi przewija się przez najbardziej znane knajpy i lokale, w wyniku czego odpoczynek staje się o wiele łatwiejszy i przyjemniejszy. Z drugiej jednak strony osoby podróżujące z dziećmi nie mają możliwości wyjazdów we wrześniu, bowiem wówczas ich pociechy zmuszone są do chodzenia do szkoły. Z tego też względu wrześniowe podróże są wybierane głównie przez studentów, którzy wówczas wciąż cieszą się wolnymi chwilami.