Królestwo spokoju

Kategorie

Wpisy

O serwisie

http://forest-bis.pl Malownicze krajobrazy, górskie potoki, ciągnące się przez kilometry doliny to tylko namiastka tego, co można znaleźć w jednym z najładniejszych rejonów naszego kraju- Bieszczadach. Każdego roku tysiące turystów decydują się zarzucić plecak na ramiona i ruszyć górskim szlakiem w nieznane, by spotkać się twarzą w twarz z prawdziwym pięknem przyrody. Na mapie znajdziemy również kilkanaście szlaków rowerowych, przeznaczonych dla fanów dwukołowych pojazdów. Dość ciekawą propozycją wydaje się być również turystyka konna, do której przystosowano dziesiątki kilometrów niepowtarzalnych i bardzo ciekawych tras. Bieszczady ugoszczą turystów również przepysznym, regionalnym jedzeniem, wprawdzie ze względu na to, że współczesne osadnictwo rozpoczęło się tu dopiero pół wieku temu, trudno tu mówić o wieloletnich tradycjach, niemniej jednak z dekady na dekadę bieszczadzka kuchnia staje się coraz bardziej oryginalna.

Wpisy z Listopad, 2013

Zamek w Hoczewie

Zamek w Hoczewie Hoczew to jedna z najstarszych wsi, znajdujących się na terenie Bieszczadów, jej historia sięga początków piętnastego wieku. Jedną z największych budowli, jaka kiedykolwiek została wzniesiona w tej okoli był przepiękny zamek hoczewski wybudowany w drugiej połowie piętnastego wieku. Przed następne stulecie zamek był osłodą i wizytówką okolicy, miejsce to tętniło życiem, organizowane były liczne bale i biesiady. Niestety jednak sielanka zakończyła się pożarem, który miał miejsce u schyłku szesnastego stulecia. Od tamtego czasu nikt nie pokusił się o to, by odbudować tę piękną posiadłość i w dzisiejszych czasach po okazałym zamku pozostały już tylko ruiny. Historia hoczewskiego zamku nie jest jednak jedyną, na terenie naszego kraju na przestrzeni stuleci powstawały i znikały mniej i bardziej urokliwe budynki. Jest to naturalny proces, nie wszystko, co wychodzi spod ludzkiej ręki jest na tyle trwałe, by spokojnie przetrwać kolejne wieki. W szesnastym czy siedemnastym wieku nikt nie myślał jeszcze o tym, by zachowywać budowle dla przyszłych pokoleń, by pozostawić po sobie trwały ślad. Gdyby zdecydowano się na odbudowanie hoczewskiego zamku z pewnością cieszyłby się on teraz dużym zainteresowaniem wśród turystów. Niestety obecnie możemy oglądać jedynie niewielki fragmentów murów, który na pierwszy rzut oka nie prezentuje się zbyt okazale. Z tego też względu wiele osób, które zdecydowało się na to, by spędzić wakacje w tej okolicy może zupełnie nie zdawać sobie sprawy z tego, że niegdyś w tym miejscu stała okazała budowla.

Rowerem na szlak

Rowerem na szlak Rower to bardzo popularny środek podróży, na dwóch kółkach można poruszać się po różnych nawierzchniach i przestrzeniach. Z tego też względu wiele osób decyduje się również na zabranie swojego pojazdu na górski szlak. Takie rozwiązanie ma swoje wady i zalety, dlatego też warto dokładnie je przeanalizować zanim zdecydujemy się wziąć rower ze sobą. Przede wszystkim już na początku możemy mieć problem z przetransportowaniem roweru w miejsce docelowe, zwłaszcza jeśli poruszamy się samochodem. Zamontowanie specjalnego bagażnika na dachu może być kłopotliwe, a upchnięcie roweru na tyłach większości samochodów jest logistycznie niemożliwe. Takiego problemu nie spotkają osoby, które decydują się na podróż pociągiem, w którym dopuszczany jest przewóz tego pojazdu. Jeśli chodzi z kolei o szlaki to powinniśmy mieć świadomość tego, że nie wszędzie będziemy mogli poruszać się na dwóch kółkach. Niemniej jednak w Bieszczadach wyznaczone zostały specjalne szlaki dla rowerzystów, dlatego też warto rozejrzeć się za nimi na mapie czy w przewodniku. Nawet jeśli nie możemy zabrać ze sobą własnego roweru, zawsze będziemy mogli skorzystać z dostępnych na miejscu wypożyczalni. Koszt użytkowania wypożyczonego roweru zwykle nie jest duży, dlatego większość osób może pozwolić sobie na niego bez większych przeszkód. Warto pamiętać jednak, że jazda na rowerze wcale nie musi być mniej męcząca niż piesze wędrówki, dlatego też, jeśli liczymy że w ten sposób łatwiej pokonamy daną trasę możemy się bardzo rozczarować.

Bieszczadzki Worek

Bieszczadzki Worek Bieszczadzki worek to jeden z najbardziej wyrafinowanych terenów w paśmie górskim, który jeszcze kilkanaście lat temu był niedostępny dla przeciętnego turysty. W dzisiejszych czasach przebywanie na tym obszarze nie jest już tak nieosiągalne, niemniej jednak nadal wielu turystów decyduje się postawić na bardziej sprawdzone trasy. Z racji tego, że przygraniczne straże pełnili swoje obowiązki z największą determinacją, a przebywanie na przygranicznym obszarze zwanym workiem było zabronione, tylko nieliczni zapuszczali się w te obszary. Podróż była ciężka ze względu na konieczność radzenia sobie w trudnych warunkach i stopień trudności szlaków. Do lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia zagłębianie się w obszar bieszczadzkiego worka uważane było za swego rodzaju wyższy stopień wtajemniczenia. Na takie wyprawy decydowali się zatem tylko nieliczni, najbardziej odważni i gotowi na pokonywanie wielu przeciwności. Obecnie każdy, kto ma ochotę na ucieczkę od cywilizacji i zagłębienie się w górskie lasy może pozwolić sobie na taką wycieczkę. Straże graniczne nie mają już tak rygorystycznych rozkazów, niemniej jednak kłopotliwe może okazać się samo dotarcie na szlak, bowiem przystanki autobusowe znajdują się w dość znacznej odległości od tej części Bieszczadów. Z drugiej jednak strony osoby prywatne udostępniają swoje domki, znajdujące się w tym terenie, pozwalając na odseparowanie się od świata. Niemniej jednak większość turystów woli ograniczyć swoje podróże do znanych i utartych, a przez to i poniekąd bezpiecznych ścieżek.

Jezioro solińskie

Jezioro solińskie Przyjeżdżając w Bieszczady turyści nastawiają się przede wszystkim na całodniowe górskie wędrówki z wypełnionym prowiantem plecakiem na ramieniu. Malowniczy krajobraz, świeże powietrze i niekończące się górskie ścieżki zachęcają do uprawiania tego typu turystyki, niemniej jednak czasami nawet największy fan zdobywania podkarpackich szczytów zapragnie chwili wytchnienia. Wówczas to z powodzeniem można wybrać się nad Jezioro Solińskie, sztuczny zbiornik wodny, który z jednej strony stanowi atrakcję turystyczną, z drugiej z kolei pozwala mieszkańcom okolicznych wiosek spać spokojnie, znacząco zmniejsza bowiem ryzyko wystąpienia powodzi. Linia brzegowa jeziora ciągnie się aż przez ponad sto pięćdziesiąt kilometrów, wielu miejscowych postanowiło wykorzystać tę malowniczą okolicę to otwarcia ośrodków wypoczynkowych. Z tego też względu każdy, komu zamarzy się odpoczynek w tej części Bieszczadów na pewno bez większego problemu będzie w stanie znaleźć dla siebie odpowiednią kwaterę. Spacerując po zaporze można podziwiać okolicę czy też kąpać się w słonecznych promieniach, łapiąc niepowtarzalną, górską opaleniznę. Dla turystów przygotowanych jest również wiele wodnych atrakcji, bez większego problemu będziemy mogli wypożyczyć tu kajak czy żaglówkę, a piętrzące się na tafli fale sprawią, że nasza przygoda ze sportem będzie nader fascynująca. Osoby, które boją się wypływać na szeroką wodę o własnych siłach mogą pokusić się o udział w wycieczce flotą bieszczadzką, bardzo popularną wśród turystów.

Historia Bieszczad

Historia Bieszczad Historia Bieszczad nie jest tak długa jak mogłoby nam się wydawać, górskie tereny nigdy nie były nader przyjazne dla mieszkańców. Wprawdzie obecnie mieszkanie w wyższych partiach gór ze względu na funkcjonowanie różnego rodzaju udogodnień nie jest już tak uciążliwe, niemniej jednak w przeszłości Podkarpackie wsie zamieszkiwane były przez nielicznych śmiałków. Wprawdzie pierwsze wzmianki na temat Bieszczad pojawiły się w drugiej połowie trzynastego wieku, niemniej jednak dopiero w połowie wieku czternastego Kazimierz Wielki trwale przyłączył ten region do ziemi sanockiej. Od tamtego czasu osadnictwo w tym rejonie zaczęło się stopniowo rozwijać, powstawały kolejne wioski, budowano kościoły i ośrodki życia kulturalnego. Przez następne stulecia Bieszczady nie brały udziału w mniejszych i większych wojnach, jakie toczone były na terenie naszego kraju. Region ten znajdował się nieco na uboczu i był wyjęty spoza wielu spraw, z jakimi borykała się ówczesna Rzeczypospolita. Dopiero w wieku dziewiętnastym Bieszczady zaczęły się rozwijać, bowiem odkryto tutaj złoża ropy naftowej, co pociągnęło za sobą konieczność wykarczowania części lasów. Co ciekawe, w czasie drugiej wojny światowej cały teren okupowany był przez Niemców, niemniej jednak po wojnie to Ukraina postanowiła przejąć władzę nad tym rejonem. Walki polsko- ukraińskie doprowadziły do tego, ze w połowie ubiegłego stulecia większa część ludności Bieszczad została przesiedlona, mówi się nawet o tym, że miejsce to niemal całkowicie się wyludniło. W latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku miejsce to zostało zasiedlone na nowo.

Plecak na szlak

Plecak na szlak Wędrując po górach musimy pamiętać o zabraniu ze sobą prowiantu na cały dzień oraz kilku niezbędnych akcesoriów. Z tego też względu wyjeżdżając w Bieszczady warto wziąć ze sobą chociażby niewielki plecak, w którym będziemy mogli umieścić wszystkie niezbędne przedmioty. Na szlak warto zabrać ze sobą coś do picia, ponieważ po drodze zwykle nie ma zbyt wielu sposobności do zrobienia zakupów. Wprawdzie niektórzy turyści bardzo chętnie piją wodę z górskim strumieni, niemniej jednak takie rozwiązanie może okazać się bardzo ryzykowne. Poza tym konieczne jest zabranie kanapek albo innego prowiantu, wprawdzie w schroniskach na szlakach możliwe jest zjedzenie ciepłego posiłku, niemniej jednak nie wszystkie trasy wyposażone są w takie udogodnienia, a poza tym schroniska położone są od siebie w dość dużej odległości. Warto mieć przy sobie również coś słodkiego, na przykład czekoladę, która doda nam energii niezbędnej do dalszego wędrowania przez Bieszczady. Do plecaka powinniśmy zapakować również cieplejszą odzież, jest ona niezbędna, nie tylko dlatego, że wieczorami nawet w letnie dni jest dość zimno, ale ze względu na to, że wspinając się na wysokie szczyty możemy zaobserwować spadek temperatury. Wreszcie niezbędny będzie również miej lub bardziej profesjonalny płaszcz przeciwdeszczowy, który przyda się w razie nagłej nawałnicy. Czasami konieczne jest również zabranie ze sobą plastrów na odciski czy zapasowej pary skarpetek. Pamiętajmy jednak o tym, by nie przesadzić i nie pakować do plecaka zbyt wielu rzeczy, bowiem będziemy musieli dźwigać je na plecach przez cały dzień.

Szlaki turystyczne

Szlaki turystyczne W Bieszczadach na turystów czeka wiele ścieżek turystycznych przygotowanych z myślą o fanach górskich wędrówek. Można dobrać je zgodnie ze swoimi preferencjami, wiekiem czy też kondycją fizyczną, warto również zainteresować się ścieżkami dydaktycznymi, oferowanymi przez tutejszy park narodowy. Jedną z bardziej popularnych ścieżek dydaktycznych jest bez wątpienia Salamandra, rozpoczynająca się w Ustrzykach Górnych. Ciągnie się ona przez ponad cztery kilometry aż do torfowiska nazywanego Wołosate. Przeciętny turysta, nie robiący sobie zbyt długich postojów będzie w stanie pokonać tę trasę w około dwie i pół godziny, niemniej jednak im więcej przerw sobie robimy tym dłużej zajmie nam pokonanie owej odległości. Warto pamiętać również o tym, że w końcowym odcinku szlak prowadzi przez tereny podmokłe, konieczne jest zatem wyposażenie się w odpowiedni rodzaj obuwia. Może okazać się bowiem, że w sandałkach czy klapkach nie będziemy w stanie zajść zbyt daleko. Dlaczego jednak szlak ten nazwany został mianem dydaktycznego? Otóż wzdłuż niego ustawiony został szereg tabliczek, zawierających ciekawe i pouczające informacje na temat rozciągających się dookoła nas krajobrazów. I tak możemy tu dowiedzieć się co nieco na temat geologii Bieszczad, zagłębić się w historię doliny roztopowej czy też poczytać o sukcesji roślin. Oczywiście zatrzymywanie się przy wszystkich tabliczkach i poszerzanie swojej wiedzy nie jest konieczne, niemniej jednak stanowi ciekawe i godne uwagi uzupełnienie pieszych wycieczek.

Bieszczadzki budżet

Bieszczadzki budżet Przygotowując się do wyjazdu w Bieszczady bardzo ważnym elementem jest ustalenie budżetu, jakim będziemy dysponować. Zaplanowanie wszystkich wydatków może okazać się trudne, niemniej jednak z drugiej strony znacznie ułatwi nam swobodne przetrwanie wszystkich dni. Największym wydatkiem w czasie jakiegokolwiek wyjazdu jest opłacenie zakwaterowania, przeszukując strony internetowe na pewno znajdziemy ofertę, która nas zainteresuje i będzie odpowiadała naszym oczekiwaniom cenowym. Proponowaną cenę powinniśmy pomnożyć przez długość pobytu oraz ilość osób, jakie zabieramy ze sobą. Warto zwrócić uwagę, czy za małe dzieci, jeśli takie jadą z nami, będziemy musieli płacić jak za osobę dorosłą czy też może obowiązują konkretne zniżki. Wreszcie do sumy która nam wyjdzie powinniśmy doliczyć kilkudziesięciozłotowe klimatyczne, czyli opłatę za korzystanie z bieszczadzkiego, świeżego powietrza. Drugim dość znacznym wydatkiem, który zresztą ponosimy każdego dnia jest wyżywienie, w niektórych hotelach wliczone jest w cenę pobytu, wynajmując większość kwater musimy jednak zadbać o nie na własną rękę. Możemy stołować się w lokalnych restauracjach lub też zapisać na pobliską stołówkę, wreszcie możemy również przygotowywać wszystkie posiłki samodzielnie. W zależności od tego, jakie rozwiązanie nas interesuje, możemy określić przybliżone koszty z nim związane. Wreszcie znaczną sumę pieniędzy będziemy musieli przeznaczyć również na drobne przyjemności, przejazdy kolejkami linowymi, pamiątki czy wstępy do Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Jak dojechać?

Jak dojechać? Sposób podróżowania w czasie wakacji bardzo często stanowi kwestie sporną, z tego też względu wybierając się w Bieszczady warto przeanalizować wszystkie za i przeciw kilku najbardziej popularnych rozwiązań. Teoretycznie najwygodniejszym środkiem transportu są własne cztery kółka, bowiem przy ich pomocy bez większego problemu można dostać się niemal w każdy zakątek Polski. Poza tym nie ma większych problemów z zapakowaniem bagażu, jeśli tylko mamy przeciętnej wielkości auto na pewno bez trudności włożymy w nie walizki oraz niezbędne przedmioty. Samochód może przydać się nam również na miejsc, jako że z praktycznie każdego miejsca noclegowego trzeba w jakiś sposób dojechać na trasę. Korzystając z własnego auta przemieszczenie się z jednego obszaru Bieszczad w inny na pewno będzie o wiele bardziej komfortowe. Z drugiej jednak strony takie rozwiązanie m kilka wad, przede wszystkim przemieszczanie się własnym autem jest w dzisiejszych czasach dość kosztowne. Poza tym jeśli mieszkamy z dala od południa Polski, długa podróż może okazać się bardzo uciążliwa i niewygodna. Wreszcie gdziekolwiek będziemy chcieli się zatrzymać, będziemy musieli płacić za parking, co dodatkowo może obciążyć nasz budżet. Jeśli chodzi z kolei o koleje to ich główną wadą jest fakt, że praktycznie niemożliwe jest dojechanie z północy Polski do chociażby jednego z największych miast w Bieszczadach- Sanoka, bez konieczności przesiadania się. Jest to bardzo uciążliwe zwłaszcza jeśli mamy ze sobą większą ilość bagażu lub też podróżujemy z dziećmi.